Do zdrowia i długowieczności tylko 7,5 tysiąca kroków

Do zdrowia i długowieczności tylko 7,5 tysiąca kroków

Zdrowie

Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym. Najbardziej naturalną i jednocześnie najprostszym sposobem na to, aby być aktywnym fizycznie. Naukowcy i lekarze przekonują nas, że wykonując codziennie 7,5 tysiąca kroków, przedłużymy sobie życie o cztery lata.

Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na zachowanie zgrabnej sylwetki. Służy ona także profilaktyce wielu chorób. Aby być aktywnym nie trzeba uprawiać żadnej dyscypliny sportowej, wystarczy chodzić.

Jak zacząć?

Zaczynamy od 15 minut spaceru dziennie. Z każdym tygodniem starajmy się wydłużać czas chodzenia o 5 minut. Z czasem powinniśmy dojść do 30 minut. Aby uzyskać efekt korzystny dla zdrowia powinniśmy zrobić przynajmniej 7,5 tysiąca kroków każdego dnia. 30, a nawet więcej, minut marszu zbierzemy bez problemu, jeśli nie będziemy jeździć na przykład windą. Więcej ruchu zapewnimy sobie, gdy po warzywa na bazarek za rogiem udamy się pieszo, a nie samochodem. Wykonywane podczas spaceru kroki bez problemu policzymy kupując krokomierz lub instalując w smartfonie bezpłatną aplikację.

Jak prawidłowo chodzić?

Potrzebujemy wygodnego obuwia. Poza tym starajmy się zachować prawidłową postawę. Trzymajmy wciągnięty brzuch i proste plecy. Liczy się także technika chodu: najpierw stawiamy ciężar na pięcie, a potem przenosimy go na palce. W ten sposób zmniejszamy ryzyko bólu pleców i kontuzji kolan.

Jakie powinno być tempo spacerów?

Spacery przyniosą efekty, gdy będą dość szybkie. Spacerujemy więc w tempie 100 kroków na minutę. Jeśli dotychczas nie uprawialiśmy żadnego sportu, to przynajmniej przez pierwsze siedem dni, możemy spacerować trochę wolniej.

O tym pamiętaj!

Na spacer zabieramy ze sobą butelkę z zimną wodą. Przyda się nam, gdy przypadkowo nabijemy sobie siniaka. Zrobimy z niej leczniczy okład. Chodzenie jest najlepszym lekarstwem, gdy cierpimy na chorobę żylakową nóg. Gdy mamy żylaki powinniśmy wykorzystać każdą okazję, aby się przejść. Szczególnie pamiętajmy o tym w długiej podróży samochodem – robimy częste przerwy, aby chwilę pospacerować.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: