Grzybica owłosionej skóry głowy: objawy i leki

Porady i informacje

Grzybica owłosionej skóry głowy jest jednym z częściej występujących schorzeń dermatologicznych. Bardzo często mylona jest ze zwykłym łupieżem; jeśli jednak lecznicze szampony z apteki nie radzą sobie z problemem, to zapewne  mamy do czynienia z grzybicą. Musimy zacząć działać bardzo szybko, gdyż grzybica skóry głowy można nam bardzo poważnie przerzedzić włosy.

Objawy

Grzybica skóry głowy występuje zarówno u dzieci, jak i nastolatków i osób dorosłych. U dzieci diagnozowane są głównie dwa typy grzybicy: strzygąca i drobnozarodnikowa. Objawem grzybicy strzygącej są drobne, złuszczające się zmiany skórne. Powodują one ułamywanie się włosów. Grzybica drobnozarodnikowa jest podobna do strzygącej, ale jest od niej bardziej zakaźna. U nastolatków i osób dorosłych objawem grzybicy skóry głowy jest łupież pstry. Charakterystyczne dla tego typu łupieżu objawy to: żółtobrunatne lub różowe łuszczące się plamki, które mogą pojawić się nie tylko na skórze głowy, ale także na klatce piersiowej, tułowiu lub na szyi.

Leczenie

Grzybica owłosionej skóry głowy: objawy i leki

W przypadku, gdy pojawią się objawy, które mogą wskazywać na grzybicę skóry głowy konieczna jest wizyta u dermatologa. Postawienie właściwej diagnozy ułatwi wykonanie badania mykologicznego. Każda odmiana grzybicy owłosionej skóry głowy  wymaga przyjmowania leków doustnych. W leczeniu grzybicy stosowane są: gryzeofulwina, flukonazol, intrakonazol, terbinafina. W przypadku grzybicy drobnozarodnikowej bardzo często konieczne jest usunięcie zakażonych włosów czyli epilacja. Zabieg ten znacznie zwiększa szanse na wyleczenie grzybicy. Dodatkowo w leczeniu grzybicy skóry głowy stosowane są lecznicze szampony, środki dezynfekujące i lecznicze maści do smarowania skóry. Preparaty te trzeba stosować jeszcze przez pewien czas po zakończeniu leczenia. Terapia trwa od 4 do 8 tygodni.

Zarażenia grzybicą skóry głowy można uniknąć. Czeszemy się tylko swoją szczotką, nie pożyczamy od nikogo nakrycia głowy. Zwracamy także uwagę, czy fryzjer z którego usług korzystamy odkaża przybory.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz