Grzybica pochwy: jakie są objawy i sposoby leczenia?

Porady i informacje

Grzybami można zarazić się nie tylko podczas seksu, ale także podczas kąpieli w basenie. Grzybicy pochwy można nabawić się także korzystając z publicznej toalety. Jakie są objawy infekcji? Jakie leki stosowane są w leczeniu grzybicy pochwy?

Objawy infekcji

Winą za grzybicę pochwy w większości przypadków można przypisać drożdżakom Candida albicans. To dlatego infekcje te są nazywane drożdżycą lub kandydozą. Typowe objawy to gęste, białe lub lekko żółte upławy i ziarnistej konsystencji, mocno zaczerwienione wargi sromowe, świąd i ból, które nasilają się podczas snu oraz po seksie.

Leczenie

Grzybica pochwy: jakie są objawy i sposoby leczenia?

Przy pierwszych, lekkich objawach infekcji pomocne mogą okazać się preparaty dostępne bez recepty. Leki te mogą mieć postać dopochwowych globulek, maści lub kremu. Substancją aktywną jest w nich klotrimazol. W aptekach dostać można na przykład Canesten czy Clotrimazol. Wspomagająco oraz po ustąpieniu objawów infekcji warto stosować dopochwowe globulki, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego, na przykład Lactovaginal. Pomogą one w odbudowaniu naturalnej flory bakteryjnej, która chroni przed atakiem drożdżaków. Jeśli objawy grzybicy są wyjątkowo mocno nasilone, jeśli jest to pierwsza taka infekcja, to lepiej jest od razu umówić się na wizytę u ginekologa. Bardzo często bowiem okazuje się, że leki bez recepty nie są w stanie poradzić sobie z infekcją i konieczne jest przyjmowanie środków przeciwgrzybiczych, które są dostępne wyłącznie na receptę.

Terapia wspomagająca

Terapia będzie bardziej skuteczna, gdy na czas jej trwania z jadłospisu usuniemy wyroby cukiernicze oraz wszystkie produkty zawierające cukier. Dieta niskowęglowodanowa bardzo mocno pomaga w pozbyciu się drożdżaków. Warto wspomóc terapię jedząc 1-2 ząbki czosnku dziennie lub zażywając preparaty, które zawierają wyciąg z czosnku. Najlepsze działanie lecznicze mają suplementy diety, w których jest przynajmniej 1000 mg czynnej allicyny. Pomocne są także preparaty, które zawierają ekstrakt z aloesu oraz nalewka na propolisie.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: