Grzybica stóp i paznokci: leczenie

Porady i informacje

Problemem, który występuje dość często i dotknąć może każdego bez względu na wiek i płeć jest grzybica stóp oraz paznokci. Schorzenie to powoduje wstyd u osób nim dotkniętym. Zarażenie się grzybicą jest bardzo proste. Jeśli zrezygnujemy z używania klapek na basenie, w saunie czy pod hotelowym prysznicem, musimy liczyć się z tym, że na stopach pojawi się grzybica. Jak leczy się grzybicę? Co zrobić, kiedy pojawi się na naszych stopach?

Kto najbardziej narażony jest na rozwój grzybicy stóp?

Grzybica stóp i paznokci: leczenie

Na atak choroby szczególnie narażone są osoby cierpiące na cukrzycę. Tym, co pojawia się na skórze stóp osób zaatakowanych tą chorobą jest pękanie naskórka na stopach. Początkowo zmiany pojawiają się między czwartym a piątym palcem. W tych miejscach panują najbardziej sprzyjające do rozwoju grzybicy warunki. Grzybica stóp zdecydowanie częściej atakuje osoby, które dotknęły różnego rodzaju wady ortopedyczne. Jest to choroba atakująca częściej również tych, których problemem są choroby układu odpornościowego i układu krążenia. Z uwagi na wolny wzrost paznokci, a tym samym większą ilość czasu na namnażanie się grzybów grzybica często występuje u osób starszych. Zupełnie inaczej jest w przypadku dzieci, u których tempo wzrostu paznokci jest niezwykle szybkie. W efekcie grzyby mają zbyt mało czasu, aby się namnożyć.

Jak rozpoznaje się grzybicę stóp?

Zdecydowanie najczęściej występuje grzybica międzypalcowa. Skóra zaatakowana przez chorobę jest popękana, rozpulchniona i ma białe zabarwienie. Do typowych objawów zalicza się pieczenie oraz świąd.

Co zrobić, kiedy choroba zaatakowała?

Kiedy zaczniemy reagować na samym początku pojawienia się objawów, być może uporamy się z chorobą przy pomocy dostępnych bez recepty maści i kremów. Kiedy jednak zareagujemy zbyt późno, niezbędne będzie leczenie prowadzone pod okiem specjalisty. Może on zdecydować o konieczności wykonania badań mikologicznych, które pozwolą rozpoznać rodzinę grzybów, a tym samym skutecznie dobrać odpowiedni środek leczniczy. Może okazać się, że same maści są niewystarczające. Wówczas niezbędne okazują się również leki podawane doustne.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz