Redakcja

Grzybica stóp: leczenie

Problemem, który dotknąć może każdego bez względu na wiek i płeć jest grzybica paznokci. Zarażenie następuje bardzo łatwo – wystarczy przejść się gołymi stopami po basenowej podłodze czy saunie. Na szczęście dzisiaj dostępne są skuteczne metody leczenia grzybicy stóp. Zobaczmy, jak sobie z nią radzić.

Dlaczego pojawia się grzybica stóp?

Za pojawienie się grzybicy stóp odpowiedzialny jest grzyb z gatunku trychophyton. Najlepiej czuje się w wilgotnym środowisku. To właśnie z tego powodu grzybica jest częstym problemem tych osób, których stopy nieustannie się pocą. To także dolegliwość atakująca tych, którzy stawiają na skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów. Nie przepuszczają one powietrza, co sprzyja poceniu się stóp. Również gumowe obuwie jest częstym powodem pojawienia się grzybicy.

Jakie są objawy grzybicy stóp?

Grzybica stóp: leczenie

Pierwszym objawem grzybicy jest pojawienie się zmian między czwartym a piątym palcem. Do typowych objawów zalicza się świąd, zaczerwienie, macerację, złuszczanie i pękanie naskórka. Jeśli nie zareagujemy, możemy być pewni, że ogniska grzybicy rozprzestrzenia się na kolejne miejsca na stopach. Grzyby mogą pojawić się również na podeszwie, grzbiecie stopy, a także paznokciach. Im bardziej zaawansowana będzie choroba, tym jej leczenie będzie trudniejsze i dłuższe.

Jak leczy się grzybicę stóp?

Leki zwalczające grzybicę stóp dostępne są w formie maści, pudru oraz aerozolu. Jeśli zmiany grzybicze są niewielkie, w zupełnie wystarczy zastosowanie środków dostępnych bez recepty. Kupić je można w każdej aptece. Substancjami leczniczymi w ich przypadku są terbinafina oraz azotan mikonazolu. W leczeniu grzybicy stóp niezwykle ważne jest również ich regularne mycie. Należy używać do tego wody z dodatkiem mydła. Co istotne, po umyciu stopy muszą zostać idealnie wytarte do sucha. Nawet niewielka wilgoć może skutkować przedłużeniem leczenia i brakiem efektów. W przypadku zaawansowanych zmian niezbędne jest skorzystanie z pomocy lekarza, który zapisze zdecydowanie silniejsze środki.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz