Grzybica stóp

Medycyna Porady i informacje

Grzybica stóp Bardzo często pojawia się nie latem, ale zimą. Jak sobie z nią poradzić?

Objawy grzybicy

Zmiany w pierwszej kolejności pojawiają się pomiędzy palcami. Nie zawsze jednak tak jest. Jeśli nie zareagujemy pojawią się także na brzegach stóp i podeszwach. Czasem mogą pojawić się jednocześnie na całych stopach. Na początku infekcji skóra jest zaczerwieniona, z czasem zaczyna się łuszczyć, powstają drobne pęcherzyki, które mogą pękać.

Przyczyny choroby

Zimą przyczyną grzybicy stóp jest ich nadmierne zawilgocenie i przegrzanie. W sezonie zimowym w naszym klimacie musimy chodzić w zakrytych butach, zakładamy do nich nie tylko rajstopy, ale bardzo często także grube skarpety. Tak ubrane stopy łatwo się pocą, szczególnie wtedy, kiedy nie mamy możliwości zmienić obuwia w ciągu dnia bo jesteśmy w pracy. W ten sposób grzybica ma idealne warunki, aby się rozwinąć.

Leczenie

Już kiedy zauważymy na stopach pierwsze zmiany, które mogą wskazywać na grzybicę powinniśmy szybko umówić się na wizytę u dermatologa. Otrzymamy od niego receptę na właściwy preparat: płyn przeciwgrzybiczy, maść lub krem. Preparaty te zawierają również antybiotyk. Leczenie grzybicy stóp jest długie, trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. W przypadku grzybicy stóp terapia miejscowa nie zawsze okazuje się skuteczna. Czasem więc konieczne jest przyjmowanie także leków doustnych.

Jak zapobiegać grzybicy?

Zimą powinniśmy przede wszystkim unikać przegrzewania stóp. Jeżeli jest to możliwe w pracy zmieniajmy obuwie na przewiewne i oddychające. Kupujmy i nośmy skarpety wykonane z bawełnianych włókien. Stosujmy do butów dezodorant o działaniu antybakteryjnym. Pamiętajmy też, aby po każdym umyciu bardzo dokładnie osuszyć stopy, szczególnie skórę pomiędzy palcami. Warto też korzystać z leczniczych pudrów, które zmniejszają potliwość, a tym samym zapobiegają grzybicy.

Najczęściej grzybicą stóp zakażamy się latem korzystając z publicznych kąpielisk. Ale choroba może nas zaatakować także zimą, kiedy nasze stopy są nadmiernie zawilgocone.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz