Historia pizzy

Historia pizzy

Dieta

Współcześnie jest wszędzie. Spotkamy ją w każdym kraju, pod każdą szerokością geograficzną. Lubiana przez wszystkich pizza. Warszawa Bródno, Mokotów czy Bielany, w każdej dzielnicy stolicy znajdziemy pizzerie, w której na wynos lub na miejscu, możemy zjeść swoją ulubioną pizzę. Czy jednak zastanawialiśmy się skąd wzięła się pizza?

Pierwsza pizza pojawiła się już w starożytnej Grecji

Wtedy jednak zupełnie nie przypominała dania, które dziś znajdujemy na naszych talerzach. Były to po prostu bardzo cienkie placki, które maczano w oliwie oraz ziołach. Na próżno szukać tam sosu pomidorowego czy mięsa. Ten pojawił się dopiero w XVII wieku, kiedy w Europie zaczęto uprawiać pomidory. Z Grecji pizza dotarła do Włoch. Tam stała się ulubionym daniem uboższych warstw społeczeństwa. Sama pizza była przyrządzana z różnych składników, w zależności od regionu geograficznego. Jednak trzymano się żelaznej zasady, że nie może tutaj być więcej niż trzy składniki. Pizza zmieniała się z biegiem czasu, a taka, jaką znamy dzisiaj powstała w 1889 roku. Wtedy to po raz pierwszy zaprezentowano światu słynną dziś Margheritę.

Historia pizzy

Z Włoch pizza wraz z falą emigrantów przedostała się do Stanów Zjednoczonych.

Tam w wersji amerykańskiej pizza urosła. Za oceanem przygotowywano ją na grubym cieście i z większą liczbą składników. Amerykanie zaczęli odważniej eksperymentować z dodatkami. Pojawiło się mięso, ananasy, a także papryczki. Pizza z dania biedaków awansowała do popularnego dania restauracyjnego. Dziś każda pizzeria ma w menu przynajmniej kilkanaście wersji pizzy. Znajdziemy tutaj pizze proste, które wzorowane są na tych tradycyjnych włoskich i tworzone są na bazie trzech składników, a także te amerykańskie, które ociekają serem i dodatkami. W każdym menu będzie pizza wegetariańska i przeznaczona dla wielbicieli kebabów czy kurczaka. Współcześnie pizza stała się najchętniej kupowanym na wynos daniem. Jest obecna praktycznie w każdym kraju półkuli północnej i choć ewoluowała to każda szanująca się pizzeria ma nadal w swoim menu starą dobrą Margheritę.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/warszawa-brodno

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: