HIV i inne choroby

Alergie i uczulenia Artykuły Medycyna

HIV i inne choroby Trwające badania nad groźnym wirusem HIV pozwalają przypuszczać, że niedługo już pojawi się szczepionka na hiv. Już dziś testowane są na ludziach nowe szczepionki na HIV, które mają zapobiegać chorobie, zmniejszać ryzyko zachorowana czy też w razie zakażenia zmniejszać szybkość namnażania się wirusa. Jak na razie jednak, nic nie chroni lepiej przed zakażeniem niż ostrożność.

Każdy kontakt seksualny z nowym partnerem niesie za sobą ryzyko zakażenia się wirusem. Zakażenia poprzez kontakty seksualne należą jak na razie do najczęstszych. Obecnie takie zakażenia na przykład w gabinetach lekarskich, kiedy to dochodzi do kontaktu z krwią osoby zakażonej już się nie przytrafiają.

Ryzyko zakażenia HIV

Udało się zmniejszyć także ryzyko zakażenia dziecka przez mamę chorą na HIV. Nadal karmienie piersią problemy nie jest możliwe w tym wypadku i dziecko musi przyjmować inny pokarm, ale podczas samej ciąży ryzyko że dziecko zachoruje wynosi już tylko około 30 procent, jeśli mama zostanie poddana odpowiedniemu leczeniu. Tak wiele mówiło się o przypadkowych zakażeniach w szpitalach czy wśród narkomanów, gdyż ukłucie się tą samą igłą co chora osoba jest wyjątkowo ryzykowne. Obliczono że jedno takie ukłucie na 300 powoduje zakażenie, ryzyko to jest w przypadku kontaktów seksualnych dużo niższe, ale jednak występuje, z czego należy sobie zdawać sprawę. O pewnym zakażeniu można mówić w przypadku transfuzji krwi od chorej osoby, a takie przypadki także się niestety zdarzają.

Wirusy

HIV jak wiadomo powoduje stopniową degradację układu odpornościowego o czym świadczyć mogą u chorego częste, stopniowo coraz poważniejsze infekcje, takie jak na przykład choroby krwi i układu krwionośnego lub choroby układu krążenia. W końcu pojawić mogą się nowotwory, a w konsekwencji śmierć osoby zakażonej tym zdradliwym wirusem. Wirusy odpowiedzialne są także za wiele bardziej typowych i na szczęście mniej groźnych dolegliwości takich jak zapalenie spojówek jak leczyć czy też biegunki. Chorobę może jednak wywołać także nieprawidłowe odżywianie się. Na przykład angina leczenie jest klasycznym przypadkiem choroby, która pojawia się w wyniku nieprawidłowego odżywiania się, a konkretnie nie dostarczania swojemu organizmowi wszelkich niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania witamin.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: