Jak bezpiecznie zażywać leki?

Medycyna Porady i informacje

Jak bezpiecznie zażywać leki?Każdy z nas chce wyzdrowieć nie tylko skutecznie, ale także bardzo szybko. Bardzo często więc stosujemy nie tylko leki, które zapisał nam lekarz, ale dodatkowo sięgamy po zioła i suplementy. Tymczasem nadmierna ilość leków wcale nie musi nam pomóc w szybkim wyzdrowieniu.

Jak bezpiecznie łączyć leki?

Leki, które dostępne są bez recepty mogą zawierać składniki, które mogą hamować lub nasilać działanie farmaceutyków, które zapisał nam lekarz. Uważajmy na:

  • antybiotyki – mogą osłabiać działanie leków przeciw alergii i obniżających ciśnienie. Mogą nie zadziałać przyjmowane razem z preparatami żelaza i lekami na nadkwasotę zawierającymi glin, wapń i magnez. Antybiotyki obniżają również skuteczność tabletek antykoncepcyjnych;
  • leki przeciwzakrzepowe. Działają silniej w połączeniu z preparatami zawierającymi paracetamol i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Mogą działać mniej skutecznie w połączeniu z preparatami na nadkwasotę, stosowanymi w chorobie refluksowej i wrzodowej, środkami na zgagę;
  • na nadciśnienie. Nie należy ich łączyć z doustnymi lekami hormonalnymi z estrogenem i preparatami, które zawierają pseudoefedrynę. Te pierwsze powodują wzrost ciśnienia, drugie osłabiają ich działanie.

Leki i preparaty ziołowe

Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi przez nad doraźnie lub na stałe. Ostrożnie łączmy:

  • dziurawiec z lekami stosowanymi w arytmii lub niewydolności serca, które zawierają wyciąg z naparstnicy. Dziurawiec osłabia także skuteczność antykoncepcji hormonalnej;
  • miłorząb japoński z lekami przeciwzakrzepowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi;
  • wyciągi z czosnku. Nie powinno się ich łączyć z lekami przeciwcukrzycowymi, z preparatami rozrzedzającymi krew. Czosnek i wyciągi z niego mogą także nasilać niepożądane działanie antybiotyków.

Czym popijać leki?

Najlepiej popijajmy je chłodną, przegotowaną wodą. Nie należy popijać preparatów na osteoporozę mlekiem, a leków przeciwbólowych zawierających kofeinę kawą, colą i napojami energetyzującymi.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: