Jak dzisiaj leczy się migrenę?

Porady i informacje

Coraz więcej osób – zwłaszcza kobiet – boryka się z migreną. Jest to choroba neurologiczna, której podłoże nie do końca jest znane. Wiąże się z bardzo silnym, uporczywym bólem głowy, który sprawia, że osoba nim dotknięta może być na długi czas wykluczona z normalnego życia. Leczenie migreny nie należy do prostych. Na szczęście dzisiaj lekarze mają kilka sposobów, które w większości przypadków pozwalają zmniejszyć częstotliwość ataków i czynią je zdecydowanie mniej uciążliwymi.

Leki wydawane bez recepty

Jak dzisiaj leczy się migrenę?

Mało kto wie, że w leczeniu migrenowych bólów głowy stosuje się leki przeciwbólowe, które dostępne są bez recepty. Przyniosą one jednak poprawę samopoczucia tylko wówczas, gdy zostaną zażyte w odpowiednim momencie. W przypadku takich leków nie należy czekać – zażywamy je zaraz po tym, gdy zauważymy symptomy zbliżającego się ataku. Potem będzie już za późno. Do leków, które okazują się być skuteczne w migrenowych bólach głowy zalicza się te, w których składzie znajdują się takie substancje, jak:

-naproksen;

-kwas acetylosalicylowy;

-ibuprofen.

Trzeba być świadomym tego, że różne substancje będą skuteczne w przypadku różnych osób. To, że chorującej na migrenę koleżance pomaga ibuprofen nie oznacza, że w naszym przypadku będzie dokładnie tak samo.

Leki wydawane na receptę

Jeśli leki dostępne bez recepty nie pomagają, należy udać się do neurologa, który zapisze tryptany. To silnie działające substancje, których niewątpliwą zaletą jest to, że znoszą nie tylko ból, ale również objawy mu towarzyszące. Zalicza się do nich wymioty, nudności, światłowstręt. W efekcie osoba cierpiąca na migrenę czuje się zdecydowanie lepiej.

Inne metody

Jeśli nawet tryptany nie przynoszą oczekiwanego efektu, pozostają zastrzyki z toksyny botulinowej. Metoda ta przynosi dobre rezultaty. Wiele osób nie doświadcza ataków nawet przez okres trzech miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to terapia, której niestety nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Co to oznacza? Osoba chora musi za zastrzyki zapłacić z własnej kieszeni.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz