Jak jest obliczana suma ubezpieczenia na życie?

Porady i informacje

Suma ubezpieczenia to kwota, do której towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność w chwili wystąpienia szkody objętej polisą. W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, towarzystwo ubezpieczeniowe musi osobie uposażonej wypłacić całą wartość ubezpieczenia czyli sumę ubezpieczenia.

Jak ustalić sumę ubezpieczenia?

Jak jest obliczana suma ubezpieczenia na życie?

Na pewno warto w tym przypadku skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym. Doradca to osoba, która pomoże nam w analizie naszych potrzeb. Analizując nasze potrzeby, doradca ubezpieczeniowy weźmie pod uwagę to w jakim jesteśmy wieku, zobowiązania, które na nas ciążą oraz oczekiwania wobec polisy na życie. Analiza naszej sytuacji pomoże mu w określeniu najbardziej dla nas optymalnej sumy ubezpieczenia. Wysokość odszkodowania, które zostanie w przyszłości wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe zależy właśnie od tego, jak wysoką sumę ubezpieczenia zdecydujemy się wybrać.

Inne czynniki wpływające na sumę ubezpieczenia

Zobowiązania finansowe oraz nasz wiek to nie jedyne elementy, które towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwag ustalając sumę ubezpieczenia. Dla ubezpieczyciela bardzo ważne są również:

  • zarobki, które osiągamy;
    • ewentualne długi; jeśli je mamy, to ubezpieczyciela będzie interesowała ich wysokość;
    • kwoty, które wydajemy na edukację dzieci.

W przypadku kupowania ubezpieczenia na życie sytuacja rodzinna zawsze odgrywa dużą rolę. Im więcej mamy dzieci, tym wyższą sumę ubezpieczenia powinniśmy wybrać. Są towarzystwa ubezpieczeniowe, które przy ustalaniu sumy ubezpieczenia biorą pod uwagę również koszty związane z ewentualnym pogrzebem. W tym przypadku ubezpieczyciel bierze pod uwagę planowane miejsce pochówku; pogrzeb, który będzie miał miejsce w dużym mieście, pochłonie znacznie więcej pieniędzy niż ten na wsi czy w małym miasteczku.

Wysokość sumy ubezpieczenia wpływa na wysokość opłacanej przez nas składki. Nie bądźmy jednak zbyt oszczędni w tym względzie; wybierając niską sumę ubezpieczenia, otrzymamy także niskie świadczenie. Polisa na życie w takim wypadku będzie jedynie zbędnym wydatkiem.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: