Leczenie PMSu jest możliwe i osiągalne. Niestety, wciąż bardzo niewiele kobiet decyduje się na pozbycie się uciążliwych dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zamiast tego wybierają pokorne znoszenie objawów, które czasem są bardzo poważne i grożą np. zachorowaniem na depresję. Jak leczyć PMS? Czy domowe metody są skuteczne? Kiedy warto sięgnąć po leki? Odpowiadamy.
Co to jest PMS?
PMS to w języku angielskim premenstrual syndrome, a u nas zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest to zespół objawów psychicznych oraz fizycznych, które dotykają około 80% kobiet przed okresem. Najczęściej pojawiają się one około 7-10 dni przed menstruacją i mogą jeszcze trwać w początkowych jej dniach. Choć mnóstwo kobiet uskarża się na dolegliwości związane z PMSem, to większość cierpi po cichu i nic nie robi z tym problemem. Warto to zmienić.
Jak wygląda leczenie PMSu?
Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego odbywa się różnymi sposobami. Niektórym pomaga zmiana stylu życia, inni muszą jeszcze dołożyć zioła i naturalne tzw. babcine sposoby, a pozostali są zmuszeni do zażywania środków farmakologicznych. Jeżeli zdecydujemy się na to ostatnie rozwiązanie, to koniecznie powinniśmy mieć stały kontakt z lekarzem, np. psychiatrą lub neurologiem, by móc kontrolować leczenie i w razie czego być pod stałą opieką specjalisty.
Leczenie PMSu – zioła oraz domowe metody
Jeżeli pragniemy na własną rękę zmniejszyć męczące nas objawy, to powinniśmy zacząć od zmiany stylu życia – na zdrowy. W tym celu należy:
– unikać kawy, papierosów oraz alkoholu
– pamiętać o aktywności fizycznej
– stosować zrównoważoną dietę bogatą w warzywa i owoce
– dbać o wysypianie się i regularny wypoczynek
– pić dużo wody oraz zielonej herbaty
– unikać stresów
– w trakcie PMSu całkowicie zrezygnować z kawy. Zamiast tego pić melisę oraz zieloną herbatę
– unikać słodyczy i skończyć z mitem pocieszenia płynącego ze spożywania czekolady.
Leki na PMS
Najczęściej w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowe stosuje się:
– leki antydepresyjne z grupy SSRI
– leki hormonalne
– leki uspokajające np. ziołowe
– naturalne leki, które działają kojąco na objawy PMSu
Jednym z leków należących do tej ostatniej grupy jest Castagnus. Jest to lek, którego głównym składnikiem jest wyciąg suchy z owoców niepokalanka mnisiego. Niweluje on takie nieprzyjemne objawy PMSu jak: bolesność i obrzmienia piersi, bóle migrenowe, obrzmienia ciała, zaburzenia równowagi emocjonalnej. Działa on dzięki temu, że hamuje wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu, który w dużej mierze jest odpowiedzialny za objawy PMSu. Lek jest wygodny w trakcie stosowania – wystarczy zażywać jedną tabletkę dziennie przez około 3 miesiące. Jest on dostępny w aptece bez recepty.