Jak leczyć PMS?

Jak leczyć PMS?

Medycyna

Jak leczyć PMS?

Leczenie PMSu jest możliwe i osiągalne. Niestety, wciąż bardzo niewiele kobiet decyduje się na pozbycie się uciążliwych dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zamiast tego wybierają pokorne znoszenie objawów, które czasem są bardzo poważne i grożą np. zachorowaniem na depresję. Jak leczyć PMS? Czy domowe metody są skuteczne? Kiedy warto sięgnąć po leki? Odpowiadamy.

Co to jest PMS?

PMS to w języku angielskim premenstrual syndrome, a u nas zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest to zespół objawów psychicznych oraz fizycznych, które dotykają około 80% kobiet przed okresem. Najczęściej pojawiają się one około 7-10 dni przed menstruacją i mogą jeszcze trwać w początkowych jej dniach. Choć mnóstwo kobiet uskarża się na dolegliwości związane z PMSem, to większość cierpi po cichu i nic nie robi z tym problemem. Warto to zmienić.

Jak wygląda leczenie PMSu?

Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego odbywa się różnymi sposobami. Niektórym pomaga zmiana stylu życia, inni muszą jeszcze dołożyć zioła i naturalne tzw. babcine sposoby, a pozostali są zmuszeni do zażywania środków farmakologicznych. Jeżeli zdecydujemy się na to ostatnie rozwiązanie, to koniecznie powinniśmy mieć stały kontakt z lekarzem, np. psychiatrą lub neurologiem, by móc kontrolować leczenie i w razie czego być pod stałą opieką specjalisty.

Leczenie PMSu – zioła oraz domowe metody

Jeżeli pragniemy na własną rękę zmniejszyć męczące nas objawy, to powinniśmy zacząć od zmiany stylu życia – na zdrowy. W tym celu należy:

– unikać kawy, papierosów oraz alkoholu

– pamiętać o aktywności fizycznej

– stosować zrównoważoną dietę bogatą w warzywa i owoce

– dbać o wysypianie się i regularny wypoczynek

– pić dużo wody oraz zielonej herbaty

– unikać stresów

– w trakcie PMSu całkowicie zrezygnować z kawy. Zamiast tego pić melisę oraz zieloną herbatę

– unikać słodyczy i skończyć z mitem pocieszenia płynącego ze spożywania czekolady.

Leki na PMS

Najczęściej w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowe stosuje się:

– leki antydepresyjne z grupy SSRI

– leki hormonalne

– leki uspokajające np. ziołowe

– naturalne leki, które działają kojąco na objawy PMSu

Jednym z leków należących do tej ostatniej grupy jest Castagnus. Jest to lek, którego głównym składnikiem jest wyciąg suchy z owoców niepokalanka mnisiego. Niweluje on takie nieprzyjemne objawy PMSu jak: bolesność i obrzmienia piersi, bóle migrenowe, obrzmienia ciała, zaburzenia równowagi emocjonalnej. Działa on dzięki temu, że hamuje wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu, który w dużej mierze jest odpowiedzialny za objawy PMSu. Lek jest wygodny w trakcie stosowania – wystarczy zażywać jedną tabletkę dziennie przez około 3 miesiące. Jest on dostępny w aptece bez recepty.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: