Jak można obniżyć gorączkę?

Zdrowie

Jak można obniżyć gorączkę?Dopóki temperatura ciała nie przekracza 37,7 stopnia Celsjusza mówimy o stanie podgorączkowym. Takiej temperatury nie ma potrzeby zbijać. Dopiero, kiedy przekroczy ona 38 stopni Celsjusza powinniśmy ją obniżyć. Inaczej jednak obniżamy temperaturę u osób dorosłych, a inaczej u dzieci.

Zbijamy gorączkę u dzieci

U dzieci gorączkę możemy obniżyć chłodzącą kąpielą. Temperatura wody powinna wynosić 37 stopni Celsjusza. Wannę należy napełnić wodą o takiej właśnie temperaturze, zanurzyć w niej malucha i stopniowo dolewać do wanny letniej wody. Dziecko można schładzać maksymalnie przez 20 minut. Jeśli ma drgawki, metody tej nie możemy stosować. Innym sposobem na zbicie gorączki u dziecka jest podanie mu napoju z aloesu. Napój przygotowujemy z łyżki miąższu. Należy zalać je 4 szklankami wody i gotować 5 minut. Po wystygnięciu płyn dosładzamy miodem, poimy dziecko małymi porcjami przez cały dzień. Aby napój nie był zbyt zimny trzymamy go w termosie. Gorączkującego malucha można także owinąć w namoczone w letniej wodzie prześcieradło z bawełny. Po pięciu minutach dziecko należy odwinąć z prześcieradła, wytrzeć i nakryć ciepłym kocem. Kiedy naturalne metody nie pomogą, sięgamy po przeciwgorączkowe preparaty dla dzieci.

Zbijamy gorączkę u dorosłych

Zanim sięgniemy po preparaty przeciwgorączkowe z apteki możemy wypróbować metody naturalne. Dobre efekty mogą przynieść zimne okłady na czoło, kark lub nadgarstki. Kiedy materiał (gaza lub płótno) ogrzeje się, zmieniamy go na chłodny. Gorączkę może spróbować zbić pijąc ziołowe herbatki. Do wyboru mamy herbatkę z kwiatów suszonego bzu, suszonych malin i kwiatu lipy oraz herbatkę z imbiru. Do przygotowania pierwszej herbatki potrzebujemy po dwie łyżeczki kwiatów czarnego bzu i lipy oraz łyżeczkę suszonych malin. Zalewamy je szklanką wrzątku, przykrywamy i parzymy przez pięć minut. Lekko studzimy, dodajemy sok malinowy i sok z cytryny. Pijemy przynajmniej dwa razy dziennie. Napój imbirowy przygotowujemy z korzenia świeżego imbiru. Należy go pokroić i zalać szklanką wrzątku.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz