Jak obniżyć gorączkę u dorosłych, a jak u dzieci?

Medycyna Porady i informacje

Jak obniżyć gorączkę u dorosłych, a jak u dzieci?Gorączka wspomaga organizm w walce z bakteriami i wirusami. Z drugiej jednak strony odbiera nam apetyt i osłabia nas. Nic więc dziwnego, że chcemy ją obniżyć jak najszybciej. Możemy to zrobić domowymi sposobami, ale możemy także sięgnąć po leki z apteki, które zawierają substancje o działaniu przeciwgorączkowym.

Dla dorosłych

Jedną z substancji, które działają przeciwgorączkowo jest paracetamol. Jest on obecny w kilku preparatach dostępnych bez recepty, które często kupujemy, kiedy boli nas na przykład głowa. Paracetamol nie tylko obniży gorączkę, ale złagodzi także ból. Zażywamy go sześć razy na dobę po jednej tabletce co cztery godziny. W wielu preparatach zawarty jest także ibuprofen. Działa on przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Preparaty z ibuprofenem bierzemy cztery razy na dobę po jednej tabletce. Następną tabletkę zażywamy po sześciu godzinach.

Dla dzieci

Kiedy chcemy obniżyć gorączkę u dziecka, nigdy nie podajemy mu tego samego leku, co sobie. Dla dzieci bezpieczny jest występujący po różnymi nazwami handlowymi paracetamol. Preparaty dla dzieci mają postać czopków lub zawiesiny. Jeżeli chcemy zastosować czopki pamiętajmy, że jedna dawka nie może przekraczać dwudziestu pięciu miligramów na kilogram masy ciała. W przypadku leku w zawiesinie, jedna dawka nie powinna być większa niż dziesięć miligramów na kilogram. Dzieciom gorączkę można obniżyć również specjalnymi preparatami dla dzieci, które zawierają ibuprofen. Podobnie jak paracetamol może on mieć różne nazwy handlowe i różną postać: czopków lub syropu. W przypadku preparatów z ibuprofenem jedna dawka powinna wynosić pięć miligramów na kilogram masy ciała. U dzieci powyżej pierwszego roku życia gorączkę można spróbować obniżyć podając im napotne syropki ziołowe.

Kwas acetylosalicylowy nie dla dzieci

Dzieciom do ukończenia 12.roku życia nie podajemy preparatów, które zawierają kwas acetylosalicylowy! Może on wywołać u maluchów zespół Reye´a. Główne objawy tego zespołu to zaburzenia neurologiczne i zaburzenia krążenia.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: