Jak organizm reaguje na stres?

Porady i informacje

Jak organizm reaguje na stres?Stres chroni nas przed niekorzystnymi bodźcami. Ale jeśli zbyt długo będziemy pozostawać pod jego wpływem, zacznie na nasz organizm wpływać destrukcyjnie. Czym grozi nam długotrwały stres?

Serce

Długie stymulowanie organizmy przez hormony stresu (adrenalina, kortyzol) niekorzystnie wpływają na serce. Grozi nam nie tylko arytmia, ale także nadciśnienie. W efekcie długotrwałego stresu następuje zwolnienie czynności skurczowo-rozkurczowych serca. Efektem może być zawał serca.

Jelita

Pod wpływem stresu następuje zmiana składu flory bakteryjnej, która znajduje się w jelitach. Efektem są zaburzenia trawienia i uporczywe biegunki. Osoby, które bardzo często narażone są na sytuacje stresowe powinny pić jogurty zawierające żywe kultury bakterii, które odnowią naturalną florę bakteryjną.

Żołądek

Hormony stresu sprawiają zmniejszenie odporności błony śluzowej żołądka na działanie kwasów żołądkowych. Łatwiej może dojść do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Kości

Stres bardzo niekorzystnie wpływa na układ kostny. Kortyzol utrudnia przyswajanie wapnia, sprawia też, że jest on szybciej z organizmu wydalany. Stres zwiększa więc ryzyko zachorowania na osteoporozę. Można to ryzyko zmniejszyć wzbogacając dietę w dużą ilość nabiału.

Włosy

Hormony stresu bardzo niekorzystnie wpływają również na włosy. Pod wpływem zwiększonej ilości hormonów stresu zaczynają one wypadać. W skrajnych przypadkach dochodzi do znacznej lub nawet całkowitej utraty włosów. Można stracić wszystkie włosy w ciągu jednego dnia!

Kark i szyja

Stres może wywołać długotrwałe napięcie mięśni karku i szyi. Efektem jest ich sztywność i ból. Dolegliwości te mogą być tak silne, że uniemożliwiają poruszanie głową.

Reakcje stresowe zrodziły się, kiedy człowiek przyjął wyprostowaną postawę. W obronie przed licznymi drapieżnikami pomagała mu pełna mobilizacja wszystkich sił organizmu. Dzisiaj stres w wielu przypadkach bardziej nam szkodzi niż pomaga. Niekorzystnie wpływa na cały nasz organizm, musimy nauczyć się, jak go rozładować.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: