Jak poradzić sobie z upałem w pracy?

Porady i informacje

Jak poradzić sobie z upałem w pracy?W ciągu kilku ostatnich lat nasz klimat bardzo się zmienił. Każde kolejne lato jest coraz bardziej gorące i coraz bardziej nam doskwiera. Oczywiście, cieszymy się z niego, kiedy wyruszamy na wakacje. Gorzej jednak, jeżeli lato musimy spędzić w biurze i jesteśmy skazani na codzienne upały. W jaki sposób można sobie poradzić z upałami?

W komfortowej sytuacji znajdują się bez wątpienia osoby, które mają w swoim biurze klimatyzację. Warto ustawić ją na stałą temperaturę, jednak nie zbyt niską. Szok temperaturowy po wyjściu z pomieszczenia może bowiem powodować infekcje i przeziębienia. Poza tym, po przewianiu pleców i karku, można odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Wiele osób zmniejsza za bardzo temperaturę i cierpią już następnego dnia. Oczywiście, zasada jest taka, aby zawsze zamykać szczelnie wszystkie okna w pomieszczeniu.

Wiatrak zamiast klimatyzacji

Jeżeli w pokoju nie ma klimatyzacji, wówczas pozostaje nam wiatrak. Nie należy go nastawiać jednak bezpośrednio na siebie, ponieważ może przynieść nieprzyjemne skutki, podobne do klimatyzacji. W jaki sposób pomóc sobie, jeżeli nie mamy klimatyzacji? Przede wszystkim, należy pić dużo płynów. Istnieje bowiem ogromne ryzyko odwodnienia się organizmu. Najlepiej jest wypijać minimum dwa litry wody mineralnej niegazowanej w ciągu dnia, a nawet więcej, jeżeli tracimy dużo płynów. Woda nie może być jednak zbyt zimna, ponieważ szybko może na tym ucierpieć nasze gardło. Najlepiej unikać podczas upałów napojów gorących, ponieważ będą one działały rozgrzewająco.

Czego należy unikać a co należy jeść?

Warto pomyśleć również o odpowiednich posiłkach. Idealnie sprawdzą się owoce, zimne jogurty, kanapki i sałatki. Należy bezwzględnie unikać potraw mocno przyprawianych i ostrych. Takie przyprawy działają bowiem silnie rozgrzewająco na organizm i przez nie będzie nam jeszcze bardziej gorąco i zaczniemy się pocić. Lepiej też nie przejadać się i jeść niewielkie porcje, ale za to częściej.

Wiele osób zmuszonych jest do przestrzegania dress code, a więc nie mogą pozwolić sobie na odkryte buty, czy gołe nogi. Warto pomyśleć jednak o cieniutkiej bluzeczce, czy też lnianej albo bawełnianej koszuli. Sprawdzą się materiały naturalne i przewiewne.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: