Jak przygotować się do prób wątrobowych

Jak przygotować się do prób wątrobowych?

Artykuły Medycyna Porady i informacje

Jak przygotować się do prób wątrobowychBadanie to umożliwia ocenę stanu wątroby i wykrycie ewentualnych zmian w jej obrębie. To badanie diagnostyczne może zostać zlecone zarówno przez lekarza pierwszego kontaktu jak i przez specjalistę. Jak się do niego przygotować? Jak ono wygląda?

 

Próby wątrobowe wykonuje się pobierają próbkę krwi z żyły. Na badanie koniecznie należy zgłosić się na czczo. Oznacza to, że przerwa od ostatniego posiłku musi wynosić przynajmniej 12 godzin. W przeddzień wykonania badania jemy więc tylko lekką i wczesną kolację. W dniu badania pamiętajmy, aby wypić szklankę wody. Rozrzedzi ona krew i ułatwi pobranie próbki.

Do wykonania prób wątrobowych trzeba się specjalnie przygotować. Wyniki badania zależą bowiem od sposobu odżywiania się. Zła dieta może jej zafałszować. Dlatego też już na siedem dni przed dniem, w którym pobierana będzie próbka krwi przechodzimy na lekkostrawną dietę. Z jadłospisu muszą zniknąć przede wszystkim smażone i tłuste dania. Należy także powstrzymać się od picia alkoholu. Warto zrezygnować również z czekolady i kawy. Zalecenia te nie są przestrzegane w sytuacji, gdy próby wątrobowe muszą zostać wykonane pilnie. Wówczas próbkę krwi pobiera się nie zwracając uwagi na to jaką dietę pacjent stosował.

Pobieranie próbki krwi na próby wątrobowe trwa kilkanaście sekund. Pobieranie nie trwa dłużej niż w przypadku wykonywania morfologii. Wynik badania jest gotowy bardzo często już na drugi dzień. Czasem trzeba na niego poczekać trochę dłużej, ale i tak wyniki można odebrać najpóźniej po dwóch dniach od pobrania próbki. Próby wątrobowe są badaniem diagnostycznym, które pozwala określić stężenia bilirubiny i określonych enzymów. Osoby dorosłe powinny wykonywać próby wątrobowe raz w roku. Jednak bardzo rzadko zdarza się, aby skierowanie na nie zostało wypisane przez lekarza pierwszego kontaktu profilaktycznie. Pamiętajmy, że kłopoty z wątrobą przez długi czas nie dają żadnych sygnałów – narząd ten nie boli. Warto więc upominać się u swojego lekarza o skierowanie na próby wątrobowe.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: