Jak przygotować się do scyntygrafii

Jak przygotować się do scyntygrafii?

Artykuły Medycyna Porady i informacje

Jak przygotować się do scyntygrafiiScyntygrafia jest badaniem diagnostycznym, które umożliwia otrzymanie szczegółowego, często trójwymiarowego obrazu praktycznie wszystkich narządów. Jest wykonywanie wyłączni na zlecenia lekarza specjalisty: tyreologa (lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób tarczycy), kardiologa czy neurologa. Na czym polega scyntygrafia? Czy badanie wymaga od nas specjalnych przygotowań?

 

Scyntygrafia to badanie izotopowe. Dlatego przed jego rozpoczęciem pacjentowi podaje się małą dawkę promieniotwórczego izotopu. Radioznacznik najczęściej podawany jest dożylnie, chociaż może zostać podany także podskórnie lub doustnie. Dawka promieniotwórczego izotopu jest zawsze ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta. Jest to dawka bezpieczna. Trudno z góry określić ile badanie potrwa. W przypadku scyntygrafii kości od podania kontrastu do badanie musi minąć około 3 godzin. W przypadku, gdy oceniana będzie wątroba, odczekuje się około 20 minut. Tyle czasu potrzebuje wątroba i kości na wchłonięcie promieniotwórczego izotopu.

Scyntygrafia to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Tylko osoby, które zostaną skierowane na scyntygrafię układu pokarmowego muszą zgłosić się na czczo. Konieczne jest także wcześniejsze wypróżnienie się. Należy pamiętać, że po zakończeniu badania trzeba wypić przynajmniej 1,5 litrów płynów, aby izotop został wydalony z organizmu jak najszybciej.

Scyntygrafia nie jest wykonywana u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Kobietom, które są w wieku rozrodczym zaleca się, aby wykonywały to badanie w ciągu pierwszych dziesięciu dni cyklu. W ten sposób unikną napromieniowania w bardzo wczesnej ciąży. Zaleca się także, aby osoby, które miały wykonaną scyntygrafię w jej dniu nie kontaktowały się z kobietami w ciąży i dziećmi.

Scyntygrafia to badanie wykonywane między innymi w celu sprawdzenia przepływu krwi w sercu, stanu tarczycy (w tym przypadku obraz wyniku jest kolorowy), funkcji nerek, wątroby, stanu kości. Umożliwia wykrycie przerzutów nowotworowych i stanów zapalnych.

 

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: