Jak radzić sobie z migreną?

Porady i informacje

Jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości jest migrena. Wiąże się z bardzo dotkliwym bólem głowy, nierzadko przebiega również z tak zwaną aurą. Szacuje się, że na migrenę może cierpieć nawet piętnaście procent populacji. Do dzisiaj nie wiadomo jednoznacznie, dlaczego u jednych migrena się pojawia, u innych nie. Jak radzić sobie z migrenowymi bólami głowy? Zobaczmy.

Jak objawia się migrena?

Jak radzić sobie z migreną?

Przede wszystkim trzeba wyraźnie podkreślić, że objawy migreny mogą być różne u różnych osób. W okresie zapowiadającym atak najczęściej pojawia się drażliwość, spadek nastroju, a także zwiększenie wrażliwości na niektóre bodźce. Objawem najbardziej charakterystycznym jest oczywiście silny ból głowy, który na długo może wykluczyć z normalnego funkcjonowania. Warto dodać, że u niektórych osób już po ustąpieniu bólu głowy pojawia się zmęczenie i osłabienie.

Leczenie migreny

Jeśli chodzi o leczenie migreny, to wyróżnia się jego dwa rodzaje. Jest to leczenie doraźne oraz profilaktyczne. To pierwsze polega na przyjmowaniu leków, które mają doprowadzić do ustania napadu bądź przynajmniej zmniejszenia odczuwanych dolegliwości bólowych. Lekarze najczęściej zalecają NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wśród leków o typowo migrenowym przeznaczeniu znajdują się te z grupy tryptanów. To silne środki, które wielu osobom przynoszą wyraźną ulgę. Bardzo ważne w leczeniu migreny jest leczenie profilaktyczne. Jego celem jest uchronienie chorego przed kolejnymi atakami. W tym przypadku stosowane są takie środki, jak propranolol, kwas walproinowy, trójpierścioniowe leki przeciwdepresyjne. Warto wspomnieć, że od pewnego czasu w leczeniu migreny coraz częściej wykorzystuje się również metody alternatywne, które stosowane są równolegle z konwencjonalnym leczeniem.

Migrena potrafi skutecznie popsuć humor i na długo wyłączyć z aktywności. Na szczęście dzisiaj leczenie migrenowych bólów głowy przynosi naprawdę bardzo dobry efekt. Lekarze stosują leczenie dwutorowe, czyli leczenie doraźne oraz profilaktyczne. Daje to bardzo dobre efekty w postaci zmniejszenia liczby ataków.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz