Jak samemu prawidłowo ułożyć płytki ceramiczne?

Porady i informacje

Wbrew pozorom układania płytek ceramicznych nie musimy koniecznie powierzać glazurnikowi. Pamiętając o przestrzeganiu kilku zasad można to zrobić samodzielnie bez obawy, że płytki zaczną pękać lub odpadać ze ściany albo podłogi.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Jak samemu prawidłowo ułożyć płytki ceramiczne?

To etap, do którego należy się bardzo starannie przygotować, gdyż to od tych wstępnych praz zależy czy płytki zachowają się w dobrym stanie przez wiele lat. Remontując łazienkę, w której już były płytki ścienne lub podłogowe, prace rozpoczynamy od skucia starych płytek. Jeśli na ścianie, na której planujemy położyć płytki ceramiczne znajduje się farba, ją także musimy usunąć. W przypadku kładzenia płytek ściennych niezbędne jest wyrównanie ścian oraz wyprostowanie katą między płaszczyznami. Są to prace, które musimy wykonać nie tylko remontując, ale także urządzając nową łazienkę. Nierówności na ścianach wyrównujemy klejem do mocowania płytek. Wyrównaną ścianę pokrywany gruntem. Warstwą, na której zostaną ułożone płytki podłogowe jest betonowa lub anhydrytowa wylewka. Bardzo wygodnie jest użyć wylewki samopoziomującej.

Wybieramy klej

O tym jaką zaprawę klejową musimy kupić zadecyduje charakter pomieszczenia, w którym będziemy kłaść płytki. Rodzaj zaprawy klejowej musi dobrać także do rodzaju układanych płytek oraz do stanu podłoża. Zwróćmy uwagę, że w sklepach dostępne są kleje przeznaczone do montowania płytek wewnątrz oraz na zewnątrz domu. Te drugie są mrozoodporne; wśród zapraw przeznaczonych do układania płytek wewnątrz domu są takie przeznaczone szczególnie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, a więc do łazienki i pralni. W przypadku zaprawy przeznaczonej do mocowania płytek ściennych wybieramy także, która ma obniżony spływ. Dzięki niej możemy układać płytki od góry; układając je w ten sposób osiągniemy lepszy efekt niż gdybyśmy zaczynali układać płytki od dołu. Do płytek wielkoformatowych kupujmy specjalną zaprawę; również specjalną zaprawę możemy kupić do klinkieru i gresu. Płytki możemy mocować także zaprawą uniwersalną.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz