Redakcja

Jak układać płytki wielkoformatowe?

Tak zwane płytki formatowe to jedna z bardziej ciekawych propozycji producentów płytek ceramicznych. Płytki te zapewniają świetny efekt wizualny, ale pod warunkiem, że zostaną właściwie ułożone. Układanie płytek wielkoformatowych nie jest zadaniem prostym. O czym należy pamiętać, na co zwrócić uwagę, aby móc się cieszyć ich pięknym wyglądem?

Jakie są cechy charakterystyczne płytek wielkoformatowych?

Jak układać płytki wielkoformatowe?

Z reguły są one wykonane ze spieków kwarcowych albo gresu. Dzięki temu są o wiele mniej nasiąkliwe niż terakota czy glazura. Ale determinuje to rodzaj kleju, który powinien zostać do nich użyty. W przypadku układania płytek wielkoformatowych najbardziej rozsądnie jest wybrać zaprawę klejową, która ma zwiększoną przyczepność. Większość fachowców zaleca stosowanie zaprawy elastycznej, która sprawdza się zarówno w przypadku, gdy płytki będziemy układać na podłodze, jak i na ścianie. Zanim jednak kupimy dany klej sprawdźmy, czy na pewno jest on dopuszczony przez producenta do układania wielkoformatowych płytek.

Zasady, o których koniecznie trzeba pamiętać

Najważniejsza zasada, której bezwarunkowo należy przestrzegać mówi, że wielkoformatowe płytki mogą być ułożone tylko na równym podłożu. Jeśli etap ten zostanie pominięty,gdy podłoże będzie nierówne, możemy być pewni, że płytki zaczną pękać. W przypadku układania wielkoformatowych płytek na ścianach zalecane jest stosowanie zaprawy wyrównujące, a w przypadku podłogi – masy samopoziomującej. Płytki formatowe możemy ułożyć na powierzchni, która jest powierzchnią nośną. Aby to sprawdzić możemy posłużyć się specjalnym testerem. Musimy również zadbać o to, aby podłoże, na którym będziemy układać wielkoformatowe płytki było czyste, suche i odtłuszczone. Jeśli tego nie dopilnujemy, nie możemy mieć pewności, że zaprawa klejowa odpowiednio utrzyma płytki na właściwym miejscu.

Wskazówki, które wymieniliśmy to zaledwie ułamek tego, o czym należy pamiętać, układając płytki wielkoformatowe. Stosując się do nich, możemy być pewni, że będą one idealnie przylegać do podłoża.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz