Jak walczyć ze zgagą

Medycyna Porady i informacje

Zgaga nęka już nie tylko osoby w starszym wieku, ale również mnóstwo młodych osób, które cierpią z tego powodu czasem prawdziwe katusze. Zauważając u siebie pierwsze objawy zgagi, czyli pieczenie w gardle, cofanie się treści pokarmowych trzeba zacząć działać natychmiastowo. Najlepiej od razu udać się do lekarza internisty, aby zdiagnozował nasz problem. Rzadko, ale jednak zdarza się tak, iż jest to tylko objaw jakiegoś poważnego schorzenia związanego z wadliwym działaniem lub poważną chorobą całego układu pokarmowego.

Czasami może być to nawet jeden z pierwszych objawów raka żołądka, czego nikomu bym nie życzył. Na szczęście w o wiele większej części przypadków pomoc w przypadku zgagi ogranicza się do regularnego zażywania tabletek przeciwdziałających jej albo zwyczajnej zmianie diety, a więc swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Na boczny tor powinny pójść wszystkie dania zawierające duże ilości tłuszczy. Przede wszystkim rano powinno zjadać się lekkie, lecz pożywne śniadanie, gdzie tłuszcze muszą być ograniczone do minimum. Dobrym sposobem będzie również zwiększenie aktywności fizycznej, a więc ograniczenie swojej tkanki tłuszczowej, co z pewnością wspomoże działanie żołądka i ułatwi trawienie. Zastanawiając się jak zwalczyć pieczenie przełyku można posunąć się do używania środków na ogół dostępnych w aptekach lub poprosić lekarza o fachową opinię.

Niestety nie ma najlepszej diety na zgagę, ponieważ nic nigdy nie jest w 100% skuteczne. Można jednak w znacznym stopniu ją ograniczyć za pomocą zdrowych składników potraw. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na całkowitą zmianę diety, gdyż zdrowe odżywianie kosztuje w rzeczywistości o wiele więcej pieniędzy i niektórzy chcąc przerzucić się na takie potrawy musieliby zwiększyć trzykrotnie swój miesięczny budżet na jedzenie. Wiadomo, że są rzeczy zabronione przy refluksie, jednak nie zawsze jest to jasno sprecyzowane i u różnych źródeł są inne informacje.

Co jest niedozwolone przy refluksie? Z pewnością do grona zabronionych substancji można zaliczyć tytoń, a więc papierosy. Nie wskazane jest również spożywanie jakichkolwiek alkoholi oraz kawy, która również niekorzystnie działa na nasz układ trawienny.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz