Jak zmniejszyć ryzyko chorób i wydłużyć sobie życie?

Jak zmniejszyć ryzyko chorób i wydłużyć sobie życie?

Zdrowie

Już żyjemy coraz dłużej, ale częściej też chorujemy. Unikając pewnych chorób, możemy swoje  życie jeszcze wydłużyć. Co powinniśmy w tym celu zrobić?

Ograniczyć tłuszcze zwierzęce

Cholesterol jest niezbędny do produkcji hormonów i wytwarzania witaminy D. Ale jest także zmorą wielu z nas. Organizm pobiera go z pożywienia, przede wszystkim z tłuszczów zwierzęcych. Nasza dieta obfituje w mięso, wędliny, wysoko przetworzone produkty, masło, smalec. We krwi osób, które odżywiają się głównie takimi produktami, zaczyna krążyć zbyt duża ilość cholesterolu. Nadmierna ilość z czasem staje się przyczyną powstawania zwężających i usztywniających naczynia krwionośne blaszek miażdżycowych. Grozi to udarem lub zawałem. Stosując na co dzień dietę śródziemnomorską, która jest uboga w tłuszcze zwierzęce, a bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik, zmniejszamy ryzyko miażdżycy.

Dbać o prawidłową wagę

Większość diabetyków to osoby z cukrzycą typu 2. Choroba rozwija się, gdy trzustka wytwarza zbyt mało insuliny lub gdy komórki organizmu nie są na nią odpowiednio wrażliwe. Powodem tak zwanej insulinooporności bardzo często jest otyłość. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 gwałtownie rośnie u kobiet z obwodem pasa powyżej 89 cm i u mężczyzn powyżej 102 cm. Musimy więc kontrolować wagę i obwód talii. Jeśli BMI przekroczy 25, a obwód w pasie 75 (panie) i 90 (panowie), stosujemy dietę opartą na indeksie glikemicznym i jak najwięcej się ruszamy. Wysiłek fizyczny nie tylko pomaga utrzymać prawidłową wagę, ale zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Poza tym regularne ćwiczenie stabilizują ciśnienie krwi, obniżają poziom złej frakcji cholesterolu (LDL) i zwiększają wydolność serca.

Unikać solarium

Wiele osób bardzo lubi opalać się w solarium. Jest bardzo niebezpieczny sposób opalania się; absorbujemy w bardzo krótkim czasie wysokie dawki promieniowania UV. Skutkuje to uszkodzeniem DNA. Ryzyko zachorowania na czerniaka drastycznie wzrasta. Bezpiecznym sposobem na ładną opaleniznę są samoopalające kosmetyki.

Zdrowie najmłodszych

Nie możemy także zapominać o naszych dzieciach. Warto więc mieć wiedzę o popularnych problemach, które dotykają najmłodszych (np. owsica). Tak, aby jak już się pojawią nie czekać  tylko móc od razu działać. O tym jak rozpoznać owsicę dowiecie się tutaj.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: