Jak zrobić w domu ziołowe leki?

Bez kategorii

Jak zrobić w domu ziołowe leki?W wielu drobnych przypadłościach zioła działają równie skutecznie jak leki syntetyczne. Z ziół możemy przygotować nie tylko napary, ale także odwary, maceraty i nalewki. W jaki sposób to się robi?

Odwar

Odwary przygotowuje się z kłączy, kory lub korzeni. Aby zrobić odwar odpowiednią ilość rozdrobnionych ziół zalewamy wodą, przykrywamy i ogrzewamy do temperatury maksymalnie 95 stopni Celsjusza przez 2 minut. W trakcie podgrzewania spora ilość wody może odparować, wtedy uzupełniamy ja dolewając wrzącą wodę. Uzyskany wywar odstawiamy na 15 minut i przecedzamy. Całość powinniśmy zużyć w ciągu jednego dnia.

Napar

Jest najbardziej prosty do przygotowania. 1, maksymalnie 3 łyżeczki, ziół zalewamy wrzątkiem, odstawiamy przykryte na 15 minut. Zioła możemy podgrzewać także na parze, ale nie możemy ich zagotować, aby olejki eteryczne nie uległy rozkładowi. Przed użyciem napar przecedzamy, pijemy małymi łykami 3 razy dziennie po pół szklanki. Napary ziołowe to leki bardzo nietrwałe, z czasem mętnieją i tracą smak. Przyrządzamy więc tylko taką porcję, którą zużyjemy w ciągu jednego dnia.

Macerat

Jest równie prosty w przygotowaniu jak napar. Rozdrobnione zioła (maksymalnie 2 łyżeczki) zalewamy 1/2 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody. Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin. Wykorzystujemy w ciągu jednego dnia.

Nalewki

Porcję wybranego surowca mieszamy w słoju ze spirytusem w proporcji 1:5. Słój musimy szczelnie zamknąć, aby nie parował alkohol. Czas przygotowywania leczniczej nalewki wynosi 10 dni. Co jakiś czas (każdego dnia) potrząsamy słojem. Gotową nalewkę przecedzamy i przelewamy do butelki, najlepiej z ciemnego szkła.

Dobre, przygotowane w domu ziołowe leki są równie skuteczne jak te syntetyczne, wywołują też mniej skutków ubocznych. Pamiętajmy jednak, aby ich ze sobą nie łączyć bez konsultacji z lekarzem. Starajmy się także przygotowywać taką porcję naparu, maceratu lub odwaru, aby wykorzystać ją tego samego dnia. Tylko z ziołowych nalewek możemy korzystać długo.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz