Jaką składkę opłacać?

Porady i informacje

Kupując ubezpieczenie na życie bierzemy na siebie obowiązek płacenia składki. Osoby ubezpieczone mają możliwości samodzielnego wyboru rodzaju składki. Do wyboru jest składka jednorazowa i regularna. Oba sposoby płacenia mają zarówno zalety, jak i wady. Podjęcie decyzji będzie łatwiejsze, jeśli dokładnie przyjrzymy swojej sytuacji finansowej.

Składka jednorazowa: zalety

Jaką składkę opłacać?

Ten sposób opłacania składki nie cieszy się u nas popularnością, gdyż wiąże się z koniecznością wyjęcia z kieszeni od razu większej sumy pieniędzy. Zaletą składki jednorazowej jest to, iż składkę zapłacimy tylko raz; nie będziemy więc musieli pamiętać o tym, aby w terminie zapłacić kolejne składki. Wybierając składkę jednorazową unikamy sytuacji, w której zapomnimy zapłacić ratę. Plusem składki jednorazowej jest również to, że towarzystwo ubezpieczeniowe może dla nas zbudować większy  kapitał; dzięki jednorazowej składce ubezpieczyciel może zainwestować większe pieniądze.

Składka regularna: jakie ma zalety?

Płacenie składek w regularnych odstępach czasu jest przez osoby ubezpieczające się na życie jest rozwiązaniem wybieranym najczęściej. Wybierając składkę regularną będziemy regulować należność w ustalonych odstępach czasu. W zależności od podpisanej z towarzystwem ubezpieczeniowym umowy składkę możemy opłać raz w miesiącu, raz na kwartał lub raz na pół roku. Zawsze w przypadku składki regularnej częstotliwość jej opłacania musi zostać określona w umowie. Warto też wiedzieć o tym, że działają w naszym kraju towarzystwa ubezpieczeniowe, w których nie możliwości opłacania składki co miesiąc. Do wyboru są tylko składki kwartalne oraz półroczne.

Jaką składkę wybrać?

Decyzję o wyborze rodzaju składki musimy podjąć sami. Kryterium, które pozwoli nam podjąć właściwą decyzję są środki finansowe, którymi dysponujemy w chwili finalizowania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeżeli możemy pozwolić na wpłacenie jednorazowo wysokiej kwoty, możemy postawić na składkę jednorazową; jeśli mamy niewielkie dochody i nie dysponujemy oszczędnościami – lepsza jest składka regularna.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz