Redakcja

Jakie błędy przy układaniu płytek popełniane są najczęściej?

Ceramiczne płytki cieszą się bardzo dużą popularnością. Te, które dostępne są obecnie na rynku z powodzeniem mogą zostać wykorzystane nie tylko w kuchni czy łazience, ale także w przedpokoju, a nawet w salonie. Zanim jednak powierzymy ich układanie glazurnikowi poznajmy błędy, które przy układaniu płytek popełniają nawet fachowcy.

Niewłaściwie przygotowana zaprawa klejowa

Jakie błędy przy układaniu płytek popełniane są najczęściej?

Na opakowaniu każdego kleju do płytek jego producent zamieszcza informację o tym, jak należy przygotować zaprawę klejową. Producent informuje, ile należy wziąć suchej zaprawy, a ile wody. Podstawowym błędem, który popełnia bardzo wiele osób zajmujących się układaniem płytek jest przygotowywanie zaprawy „na oko”. Jeśli przygotowując klej użyjemy zbyt dużo wody, to nie tylko wydłuży się czas wiązania kleju, będzie on miał także zdecydowanie słabszą przyczepność. Właściwe przygotowanie zaprawy klejowej sprowadza się nie tylko do użycia odpowiednich proporcji wody i suchej zaprawy. Zaprawa musi zostać bardzo dokładnie wymieszana.

Błędne nakładanie zaprawy klejowej

Najlepsze efekty przynosi układanie płytek metodą kombinowaną. Polega ona na tym, że klejem smaruje się nie tylko podłoże, ale także płytkę. Klej nakłada się w takiej ilości, aby wyszedł on bokami pod dociśnięciu płytki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pod płytką nie pozostała pusta przestrzeń. Bardzo wiele osób niewłaściwie nakłada klej. Błędem popełnianym bardzo często jest także używanie go w zbyt małej ilości. Warto pamiętać o tym, że pusta przestrzeń pod płytkami nabiera szczególnego znaczeni w przypadku, gdy są one układane na podłogach pomieszczeń, w których używamy wody; gdy przedostanie się ona pod płytki, zaczną pękać.

Zbyt wczesne spoinowanie

Do kładzenia fugi powinniśmy przystąpić dopiero wtedy, gdy klej bardzo dobrze wyschnie. Informacja o tym, jaki jest czas schnięcia zaprawy klejowej oraz o tym, kiedy można spoinować płytki znajduje się na opakowaniu. Większość dostępnych w sprzedaży zapraw klejowych wysycha przynajmniej 12 godzin.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz