Jakie choroby wymagają leczenia antybiotykami?

Medycyna Porady i informacje

Jakie choroby wymagają leczenia antybiotykami?Coraz więcej osób stara się unikać zażywania antybiotyków. Są jednak takie choroby, które można wyleczyć jedynie stosując antybiotyki. Jakie to choroby?

Antybiotyków nie stosuje się do leczenia chorób wywołanych przez wirusy. Jednak w przypadku infekcji bakteryjnych mogą okazać się jedynym skutecznym lekarstwem. Zażywanie antybiotyków bez oglądania się na skutki uboczne (osłabienie sił obronnych organizmu) jest jednak konieczne w przypadku ciężkich infekcji bakteryjnych. Leczenia antybiotykiem wymagają także te choroby, które mogą wywołać groźne powikłania.

Gruźlica

Jest bardzo ciężką chorobą wywoływaną przez bakterie. Nie ma na nią bardziej skutecznego leku niż antybiotyk. Bakterii prątka gruźlicy nasz organizm nie jest w stanie zwalczyć sam. Przypadki zachorowania na gruźlicę zdarzają się w naszym kraju coraz częściej. W leczeniu stosuje się jednocześnie kilka różnych antybiotyków.

Choroba wrzodowa

Jedną z jej głównych przyczyn jest bakteria helicobacter pylori. W przypadku tego schorzenia rzadko udaje się uniknąć przyjmowania antybiotyków.

Zapalenie płuc

Groźne zapalenia układu oddechowego, ciężkie do wyleczenia zakażenia skóry są wywoływane przez gronkowca złocistego. W tym przypadku również nie uda nam się skutecznie wyleczyć, jeśli nie zażyjemy zapisanego nam przez lekarza antybiotyku.

Angina

Wywołują ją paciorkowce. Wymaga leczenia antybiotykami ze względu na groźne powikłania, które może powodować. Należą do nich między innymi: zapalenie mięśnia sercowego, gorączka rematyczna, zapalenie nerek.

Borelioza

Wywoływana jest przez bakterie zwane krętkami boreliozy. Terapia antybiotykowa w przypadku boreliozy trwa czasem kilkanaście tygodni. Są nawet sytuacje, że musi zostać powtórzona.

Alternatywne metody leczenia nie są skuteczne w leczeniu wielu infekcji bakteryjnych. Naturalne produkty takie jak miód nie poradzą sobie między innymi z gruźlicą. Są więc sytuacje, że antybiotyk jest konieczny. Nie zawsze więc powinniśmy protestować, kiedy lekarz wypisuje nam receptę na antybiotyk.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: