Redakcja

Jakie fugi można stosować?

Wykończając podłogę czy ścianę płytkami ceramicznymi, powinniśmy wybrać także odpowiednią fugę. W sklepach, które zajmują się sprzedażą płytek do wyboru jest mnóstwo rodzajów fug, które mają różne właściwości. Jakie rodzaje rodzaje fug można kupić?

Fugi cementowe

Jakie fugi można stosować?

Fugi cementowe, które dostępne były w sprzedaży kilka lat temu nie należały do bardzo trwałych. Były one bardzo mało odporne na ścieranie, bardzo szybko wyłamywały się. Fugi cementowe, które dostępne są w sprzedaży obecnie, mają o wiele lepszą wytrzymałość. Kupując fugę pamiętajmy jednak, aby wybierać taką od renomowanego producenta. Jakość tanich fug nie będzie zbyt wysoka. Na rynku dostępne są emulsje, które po dodaniu do cementowej fugi poprawiają jej parametry techniczne. Dzięki nim fuga jest bardziej odporna na działanie wody, jest także bardziej elastyczna. Fugi cementowe służą do spoinowania:

 • płytek ceramicznych;
  • kamienia naturalnego;
  • pustaków szklanych;
  • mozaiki.

Fugi cementowe można wykorzystać w takich pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia, pralnia.

Fugi akrylowe

Są bardzo wygodne w stosowaniu, gdyż są gotowe od razu do użycia. Są bardzo odporne na działanie pleśni. Z powodzeniem można wykorzystać je do spoinowania:

 • płytek ceramicznych;
  • płytek gresowych;
  • mozaiki;
  • płytek szklanych.

Fugi akrylowe z powodzeniem mogą być stosowane w takich samych „trudnych” pomieszczeniach, jak fugi ceramiczne. Można je wykorzystać także na zewnątrz, ale tylko na pionowych powierzchniach. Fugi akrylowe są bardzo elastyczne, mogą więc być używane do spoinowania powierzchni narażonych na odkształcenia.

Fugi epoksydowe

W ich skład wchodzi żywica epoksydowa oraz utwardzacz, do niektórych producenci dodają czasem również piasek kwarcowy. Fugi epoksydowe są uniwersalne; można nimi spoinować płytki zarówno ułożone wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Fugi epoksydowe są bardzo trwałe, odporne na działanie wody, wysokiej temperatury i substancji chemicznych. Można ich używać do spoinowania zarówno płytek ściennych, jak i podłogowych.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz