Jakie tabletki na ból głowy?

Porady i informacje

Jeśli dokucza nam ból głowy, najczęściej sięgamy po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe; bardzo często są to leki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych: aspiryna albo ibuprofen. Chętnie łykamy także paracetamol, który nie należy do leków z grupy NLPZ. Leki te w wielu przypadkach okazują się bardzo skuteczne, ale mimo że są dostępne bez recepty, również mogą nam zaszkodzić. Jak je stosować, aby uniknąć wystąpienia działań niepożądanych?

Jaka jest skuteczność leków z grupy NPLZ?

Jakie tabletki na ból głowy?

Zdaniem lekarzy nie możliwe jest stwierdzenie z góry, która z popularnych substancji przeciwbólowych w przypadku danej osoby okaże się najbardziej skuteczna, a która nie przyniesie żadnej ulgi. Idealnego leku przeciwbólowego, który pomagałby wszystkim osobom, które cierpią na ból głowy jeszcze nie udało się odkryć. Lekarze zalecają więc, aby w przypadku bólu głowy bazować na swoich własnych doświadczeniach; najczęściej jest tak, że preparat, który pomógł nam poprzednio, kolejnym razem również okaże się skuteczny. Warto też pamiętać o tym, że w pewnych okolicznościach zażywanie leków przeciwbólowych jest szczególnie niebezpieczne. Po żadne leki przeciwbólowe nie powinny sięgać kobiety w ciąży. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które cierpią na chorobę wrzodową lub chorują na serce.

Jaki lek na ból głowy?

Jedną z najwcześniej odkrytych substancji przeciwbólowych jest kwas acetylosalicylowy; środki z tą substancją należą do grupy NPLZ, gdyż działa ona także przeciwzapalnie; kwas acetylosalicylowy wchłaniany jest w żołądku, może uszkodzić jego śluzówkę; preparatów z kwasem acetylosalicylowy nie można zażywać przy wrzodach. Kwas acetylosalicylowy jest bezpieczny dla wątroby. Tabletkę z tą substancją można łyknąć, gdy boli na głowa po udanej imprezie. W żołądku wchłaniany jest również ibuprofen, który również należy do popularnych substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Substancja ta jest mniej szkodliwa dla śluzówki żołądka niż kwas acetylosalicylowy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: