Redakcja

Jakie ubezpieczenie kupić przed urlopem?

Prawie 40 procent Polaków wyjeżdża na urlop za granicę. O ubezpieczeniu myśli jednak bardzo mało osób. Nawet ci, którzy wyjazd organizują sami, rzadko decydują się wykupić ubezpieczenie. Są jednak osoby rozsądne, które za kilkadziesiąt złotych zapewniają sobie spokojny wypoczynek. Jakie elementy powinno zawierać ubezpieczenie na urlop?

W trosce o zdrowie swoje i bliskich

Jakie ubezpieczenie kupić przed urlopem?

Karta EKUZ nie działa poza Unią, a w krajach Unii Europejskiej nie gwarantuje całkowicie bezpłatnego leczenia. Przed wyjazdem – nawet z biurem podróży – warto kupić indywidualne ubezpieczenie kosztów leczenia. Kupując polisę należy sprawdzić, czy rachunki za opiekę medyczną są opłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe natychmiast, czy dopiero na podstawie rachunków przedstawionych ubezpieczycielowi po powrocie do kraju. Opcja pierwsza jest bardziej korzystna; rachunki za leczenie za granicą mogą opiewać na bardzo wysokie sumy. Należy sprawdzić czy polisa pokrywa koszty ratownictwa i transportu medycznego do Polski. Osoby, które chorują na choroby przewlekł (astmę, cukrzycę, chorobę serca, nadciśnienie) powinny zadbać o to, aby kupowana przez nie polisa takie ryzyko uwzględniała. W przypadku, gdy w kraju pozostała osoba bliska, która choruje, warto rozszerzyć polis na wypadek, gdyby konieczny był wcześniejszy powrót.

W podróż samochodem

Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy auto ma obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Koniecznie też trzeba dowiedzieć się, czy jest ono honorowane tam, gdzie się wybieramy. Są państwa (np. Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Albania, Białoruś, Turcja), które naszego OC nie uznają. Za granicę nie warto wyjeżdżać bez polisy autocasco oraz Assistance. Polisy te nie są obowiązkowe, jednak koszty na przykład holowania bez polisy Assistance będą bardzo wysokie. W razie kolizji lub wypadku za granicą, nigdy nie podpisujemy dokumentów sporządzonych w języku, którego nie znamy – zawsze w razie wątpliwości natychmiast kontaktujemy się z swoim towarzystwem ubezpieczeniowym.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz