Jakimi lekami można wzmocnić włosy?

Jakimi lekami można wzmocnić włosy?

Porady i informacje

Jakimi lekami można wzmocnić włosy?Niewłaściwa dieta, stres, mocno inwazyjne zabiegi kosmetyczne, czasem także choroba – to najczęstsze przyczyny słabej kondycji włosów. W takiej sytuacji warto szukać pomocy stosując leki na włosy. Jakich składników nie powinno w nich zabraknąć?

Dieta dobra dla włosów

Zanim zdecydujemy się na łykanie tabletem na włosy przyjrzyjmy się swojej diecie. Składniki, które są ważne dla włosów to cynk, żelazo, witamina D. Organizm otrzyma niezbędną dawkę tych składników, gdy na talerzach zagości chude mięso, morskie ryby, warzywa, oleje roślinne i nasiona dyni, słonecznika oraz orzechy.

Leki z apteki

Gdy dieta jest uboga w składniki odżywcze włosy potrzebują mocniejsze wsparcia. Niedobory witamin i minerałów trzeba uzupełnić specjalnymi tabletkami na włosy. W ich składzie powinny znajdować się witaminy z grupy B: B1, B2, B5, B6, B7 (biotyna) i B12. Do preparatów na włosy dodawane są również silne antyoksydanty: witamina A, C, E. Wśród aptecznych preparatów na włosy znajdziemy nie tylko te z witaminami. Są wśród nich także i takie z bardziej szerokim składem. Do wielu preparatów na włosy dodawana jest cysteina – budulec keratyny. Często dodawane są również drożdże, które są prawdziwą bombą witamin z grupy B. Suplementy na włosy często bazują również na minerałach. Są to preparaty z dodatkiem cynku, krzemu, selenu i żelaza. Bardzo dobrym źródłem krzemu jest skrzyp polny oraz bambus. Wiele preparatów zawiera więc wyciągi w tych roślin. Są również preparaty, których głównymi składnikami (są wymieniona na pierwszym miejscu) są wyciągi ze skrzypu i pokrzywy. Kiedy nie znano jeszcze leków wytwarzanych w fabrykach farmaceutycznych radzono sobie ze słabą kondycją włosów pijąc napary z tych ziół czy płucząc nimi włosy. Dobroczynny wpływ skrzypu i pokrzywy na włosy został potwierdzony badaniami.

Włosy mogą wypadać z różnych przyczyn. Leki czy zioła powinny poprawić ich kondycję najpóźniej po 2-3 miesiącach. Jeśli tak się nie stanie, konieczna jest wizyta u lekarza. Dopiero po dokładnym ustaleniu przyczyn będzie można rozpocząć skuteczną terapię.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: