Klasyczne danie włoskie: pizza

Klasyczne danie włoskie: pizza

Porady i informacje

Klasyczne danie włoskie: pizzaKuchnia włoska cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Zamiast spędzać czas na samodzielnym przygotowaniu tych dań, wybieramy włoskie restauracje. Daniem, które szczególnie przypadło nam do gustu jest pizza na cienkim, lekko chrupiącym spodzie z doskonale dobranymi dodatkami.

Nie tylko margherita

Ta pochodząca z Neapolu pizza składa się z trzech składników: mozzarelli, pomidorów i bazylii. Tyle samo składników znajdziemy na pizzy po marynarsku; tym razem jednak będą to pomidory, czosnek i oregano. Polacy chętniej zamawiają jednak pizze z większą ilością dodatków. Amatorzy ostrych, wyrazistych smaków chętnie zamawiają z ostrym salami. Wśród różnych rodzajów pizzy znajdą coś dla siebie także miłośnicy ryb. Na wierzchu pizzy może znaleźć się bowiem także tuńczyk.

Na jakim cieście wybrać pizzę?

Wszystko zależy od naszych upodobań. Najczęściej wybierana jest pizza na cienkim cieście, takim o grubości 3 milimetry. Taka cienka pizza podawana jest na północy Włoch, między innymi we Florencji. Na południu Włoch oraz na Sycylii ciasto jest grubsze. Możemy więc wybrać grubość ciasta taką, jaką najbardziej nam przypada do gustu. Neapolitański przysmak ma nie tylko bardzo różne dodatki, ale też pieczony jest bardzo różnie. Tradycyjnie piecze się pizzę w piecu opalanym drewnem na kamieniu. Ale można ją upiec także w specjalnych blachach do pizzy. W wielu polskich restauracjach przygotowuje się ją właśnie w ten sposób. Tę technikę wypiekania pizzy przejęliśmy od rzymskich pizzaiolo.

Ciekawostki o pizzy

Jedna z najsłynniejszych pizz została przygotowana z następujących dodatków: dziczyzny, marynowanego w koniaku homara, wędzonego łososia, kawioru w szampanie i płatków jadalnego 24-karatowego złota. To Pizza Royale 007. Sprzedano ją za cenę ponad 4000 dolarów. Wielkimi miłośnikami pizzy byli: Ferdynand I i Ferdynand II – obaj z dynastii Burbon.

Wśród włoskich dań wybieranych przez Polaków na bardzo wysokiej pozycji plasuje się pizza. Szczególnie lubimy pizzę z dodatkiem wędliny i pieczarek.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: