Kłopoty z spłatą kredytu mieszkaniowego

Porady i informacje

Kredyt hipoteczny na mieszkanie to bardzo duże zobowiązanie finansowe, którego spłacenie trwa wiele lat. W trakcie tak długiego okresu kredytowania nie można wykluczyć sytuacji, że zabraknie nam środków na zapłacenie kolejnej raty. Jakie działania w takiej sytuacji możemy podjąć, aby nie popaść w jeszcze większe kłopoty? Czy znajdzie się sposób na dogodną spłatę kredytu?

Kłopoty z spłatą kredytu mieszkaniowego

Chwilowe kłopoty finansowe w chwili spłacania kredytu hipotecznego są bardzo poważną sprawą. Nie możemy chować głowy w piasek i udawać, że nie ma problemu. Najbardziej rozsądnym wyjściem jest możliwie szybkie poinformowanie banku o tym, że mamy problemy. Pamiętajmy, że banki są dzisiaj bardzo elastyczne, wychodzą naprzeciw klientom i raczej nie będą piętrzyć trudności, jeśli nasze problemy finansowe mają charakter przejściowy. Na pewno uda się wspólnie znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne zarówno dla banku, jak i dla nas.

Z reguły biorąc pod uwagę dobro klientów oraz swoje własne interesy, banki proponują dwie możliwości poradzenia sobie ze spłatą rat:

  • wydłużenie okresu kredytowania. Rozwiązanie to sprawi, że wysokość miesięcznej raty zmniejszy się;
    • wakacje kredytowe.

Wydłużenie okresu kredytowania tak naprawdę sprawi, że oddamy do banku jeszcze więcej niż pożyczyliśmy. Wakacje kredytowe to z kolei rozwiązanie, które polega na tym, że bank odroczy nam termin płatności jednej lub kilku rat. W przypadku wakacji kredytowych niezwykle ważne jest pamiętanie o terminowym spłacaniu kolejnych rat, gdy wakacje już się skończą. Bank nie będzie raczej tolerował, gdy znów będziemy mieli problemy z płaceniem rat.

Rozwiązaniem ostatecznym jest wypowiedzenie umowy kredytowej. Jest jednak rozwiązanie, po które banki sięgają naprawdę już w ostateczności. W ich interesie leży przecież to, abyśmy kredyt spłacili. Do tego, jeśli mamy trudności z zapłaceniem jednej raty, to dla banku jest sygnał, że mamy  poważne problemy finansowe, wypowiadając umowę bank nie będzie miał więc raczej szans na odzyskanie pożyczonych nam pieniędzy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz