Redakcja

Kominek koza: co to za rozwiązanie?

Kominek koza: co to za rozwiązanie?

W długie jesienne i zimowe wieczory palący się w kominku ogień wprowadza do domu bardzo przyjemną atmosferę – miło jest się przy nim ogrzać, gdy przemarzniemy. Kominka nie da się jednak zainstalować w każdym wnętrzu. Strop pod kominek musi być na tyle wytrzymały, aby pod jego ciężarem nie uległ zniszczeniu. Do tego zajmuje on sporą ilość miejsca. Nie można też zainstalować go w starym domu bez przeprowadzania kosztownego remontu. Rozwiązaniem może być kominek koza.


Jakie zalety ma koza wolnostojąca?

Jedną z najważniejszych zalet, którymi charakteryzuje się kominek koza to tanie koszty instalacji i eksploatacji. Do tego można go ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia. Koza wolnostojąca sprawdzi się zarówno w domku letniskowym, jak i w domu całorocznym.

Jaką kozę wybrać?

Współczesne kozy nie koniecznie muszą być w stylu tych z lat 40. czy 50. Owszem, są modele w stylu retro, ale są one pokryte bardzo bogatymi ornamentami. To kominek koza, który najlepiej wygląda zamontowany w pomieszczeniu w stylu rustykalnym. Na rynku są nie tylko wolno stojące kozy wykonane z żeliwa, ale także stalowe. Stalowa koza wolnostojąca najczęściej ma bardzo ascetyczną formę. Zajmuje bardzo mało miejsca, jest idealna do pomieszczeń o małym metrażu i minimalistycznie urządzonych wnętrz.

Materiały na palenisko

O tym, jak długo koza wolnostojąca będzie oddawała ciepło decyduje materiał, którym zostało wyłożone jej palenisko. Jeżeli zależy nam na tym, aby koza bardzo długo oddawała ciepło, powinniśmy postawić na model, którego palenisko wyłożone zostało wermikulitem lub szamotem. Materiały te wolno się nagrzewają, ale ciepło oddają bardzo długo. Warto postawić też na kozę wyposażoną w termostat i regulatory.
Koza wolnostojąca to rozwiązanie tanie w eksploatacji. Można zamontować ją w każdym pomieszczeniu, w którym jest sprawny przewód kominowy. Kominki koza niestety ogrzewają tylko pomieszczenie, w którym są zainstalowane. Ale jest to ich jedyna wada, która nie wszystkim użytkownikom musi przeszkadzać.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *