Redakcja

Komu potrzebna jest pomoc psychologiczna w Warszawie?

Pomoc psychologiczna na terenie polskiej stolicy jest łatwo dostępna i należy z niej korzystać. Jako społeczeństwo rozumiemy już, że kozetka psychologa, a nawet gabinet psychiatryczny nie są miejscem dla osób niebezpiecznych i szalonych, ale należy je traktować jak zwykłe gabinety medyczne. Podobnie jak ze schorzeniami ciała, schorzenia psychiczne muszą być diagnozowane i zwalczane jak najwcześniej, ponieważ wtedy możliwe jest zdecydowane ograniczenie szkód, jakie wyrządzają.

Kiedy szukać pomocy psychologa?

Panuje przekonanie, że z pomocy psychologicznej należy korzystać dopiero w momencie, kiedy sobie nie radzimy i nasz stan jest bardzo zły. Jest to opinia w sposób oczywisty błędna i szkodliwa. Trzeba zrozumieć, że zaburzenia psychiczne są w swojej istocie klinicznej bardzo podobne do zaburzeń fizycznych. Wizyta u dentysty, gdy tylko zauważymy problem z dziąsłami, jest dla nas oczywista. Leczenie początków próchnicy jest szybkie, łatwe i obecnie bezbolesne. Leczenie kanałowe, do którego zmusi nas poważna próchnica z powikłaniami, to jednak potężne obciążenie dla organizmu, ból i dodatkowy koszt leczenia.

Komu potrzebna jest pomoc psychologiczna w Warszawie?

 Przekładając to na choroby ducha, sygnałami alarmowymi dla nas powinny być:

• Odczuwanie apatii przez dłuższy okres czasu;

• Utrzymująca się drażliwość i gniew naprzemiennie ze smutkiem;

• Wrażenie ograniczonego odczuwania przyjemności oraz smutku;

• Nadmierne korzystanie z używek i rozrywki, w tym hazardu, alkoholu i Internetu;

• Brak motywacji;

• Znaczne wydłużenie czasu snu;

• Obsesyjne wykonywanie zbędnych czynności, na przykład katalogowanie już zorganizowanych rzeczy lub czyszczenie czystych powierzchni.

Tego typu symptomy to otwarta lista zjawisk, które mogą świadczyć o początkach depresji, zaburzenia biegunowego, nerwicach, uzależnieniach i wielu innych zjawiskach, które potrafią się rozwijać latami bez generowania pojedynczych zjawisk alarmowych.

Gdzie szukać pomocy psychologicznej w Warszawie?

Na konsultację psychologa można liczyć w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, które posiada każda pracująca osoba lub osoba będąca pod opieką osoby pracującej. Ubezpieczeni są też emeryci i renciści. W praktyce oczywiście często lepiej jest skorzystać z prywatnych gabinetów takich jak Intra, w których pomoc psychologa przychodzi znacznie szybciej, nie trzeba czekać w kolejkach i można liczyć na znacznie lepsze, indywidualne traktowanie przez lekarza. Publiczny system jest wciąż niestety bardzo niewydolny, przez co pomoc będzie przychodziła za późno.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *