Redakcja

Kredyt gotówkowy czy pożyczka?

Kredyt gotówkowy czy pożyczka?Kiedy nagle zabraknie nam pieniędzy, a najbliższa rodzina i przyjaciele zawiodą, to jedynym ratunkiem jest kredyt gotówkowy lub pożyczka z para banku. Który sposób jest dla nas korzystniejszy?

Formalności

Uczciwie trzeba przyznać, że aby dostać kredyt gotówkowy musimy spełnić szereg warunków, których nikt nie postawi nam w przypadku pożyczki. Choć starając się o pieniądze zarówno w banku, jak i w para banku musimy posiadać dowód osobisty, to kiedy chcemy uzyskać kredyt, musimy jeszcze udowodnić w banku, że jesteśmy w stanie go spłacić. Tym samym musimy przedstawić komplet dokumentów, potwierdzających nasze zdolności kredytowe. W przypadku osób, które mają stałą umowę o pracę, sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy, że przyniosą ze sobą zaświadczenie o zarobkach. Jeśli jednak jesteśmy przedsiębiorcą, to kiedy nie posiadamy konta osobistego i firmowego w danym banku, to zmuszeni jesteśmy do zgromadzenia pokaźnej ilości dokumentów. Przede wszystkim musimy mieć ze sobą dokumenty firmy. Powinniśmy też dostarczyć sprawozdanie finansowe, które potwierdzi, że firma osiągnęła w zeszłym roku zysk. Do tego należy się liczyć z tym, że bank zażąda od nas dokumentów z zakładu ubezpieczeń zdrowotnych i urzędu skarbowego, które poświadczą, że nie zalegamy w tych instytucjach z podatkami i składkami. Trzeba zatem jasno stwierdzić, że uzyskanie pożyczki jest dużo prostsze.

Koszty

Dlaczego zatem większość klientów wybiera właśnie bank? Z banalnie prostego powodu, koszt pożyczki jest dużo wyższy niż najdroższego nawet kredytu gotówkowego. Brak wymagań co do zaświadczeń o zarobkach powoduje, że dana instytucja ma statystycznie mniejsze szansę, że odzyska swoje pieniądze. Wzrasta bowiem ryzyko, że trafi im się potencjalny oszust, lub osoba, która zaciąga pożyczkę, choć ją na to nie stać. Dlatego firma pożyczkowa narzuca od razu wyższe koszty, licząc, że nawet jeśli dany klient, spłaci, choć połowę lub jedną trzecią pożyczki, to i tak firma nie będzie stratna, a nawet zarobi na danej pożyczce.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *