Kredyt hipoteczny: jakie koszty są z nim związane?

Porady i informacje

Zarabiamy coraz więcej, a stopy procentowe są na stosunkowo niskim poziomie. To powody, dla których coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jest to zobowiązanie na bardzo długi czas; do tego jest to stosunkowo drogi kredyt. Jakie koszty czekają kredytobiorców?

Oprocentowanie

Kredyt hipoteczny: jakie koszty są z nim związane?

1,5 procent – tyle wynosi obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Nie jest to zbyt wysokie oprocentowanie, a to oznacza, że miesięczne obciążenie z tytuły spłaty kredytu nie jest zbyt duże. Warto jednak pamiętać o tym, że zdecydowana większość kredytów hipotecznych udzielanych przez działające w naszym kraju banki ma oprocentowanie zmienne. A to oznacza, że gdy Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje o podniesieniu stóp procentowych, banki podniosą również oprocentowanie kredytów hipotecznych. A to oznacza, że wzrosną również płacone co miesiąc raty.

Prowizja

Banki na udzielaniu kredytów zarabiają pieniądze. Ich zarobek pochodzi między innymi z pobieranej od kredytu prowizji. W zależności od banku może ona zostać podana w formie konkretnej kwoty, ale może zostać podana procentowo. Przed sfinalizowaniem umowy z bankiem warto zapytać, czy istnieje możliwość zmniejszenia wysokości prowizji. Wiele banków dopuszcza możliwość negocjacji zwłaszcza, gdy kredytobiorca jest stałym klientem banku.

Ubezpieczenie

Większość banków wymaga, aby osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny wykupiły ubezpieczenie. Warunkiem stawianym przez wiele banków jest wykupienie szeregu ubezpieczeń, w tym ubezpieczenia na życie. Koniecznie trzeba również ubezpieczyć nieruchomość kupowaną za środki z kredytu hipotecznego; ubezpieczony musi zostać również dom w budowie. Warto wiedzieć, że bank nie może narzucać, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym kredytobiorca ma wykupić polisy. Kredytobiorca ma prawo sam wybrać ubezpieczyciela, ma obowiązek tylko przedstawić dowód, że ubezpieczenie wykupił. W bardzo wielu wypadkach takie rozwiązanie jest dla kredytobiorcy bardziej korzystne. Może zaoszczędzić naprawdę sporą sumę.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz