Kredyt odnawialny: co to takiego?

Porady i informacje

Banki mają naprawdę bogatą ofertę, jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy. Oferują swoim klientom szeroki wybór produktów, co sprawia, że każdy może znaleźć najlepszy dla siebie sposób pożyczenia pieniędzy. Ciekawą formą jest tak zwany kredyt odnawialny, który zalicza się do tak zwanych kredytów obrotowych. Zobaczmy czy warto zdecydować się na taką formę pożyczenia pieniędzy.

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny: co to takiego?

Wiele osób utożsamia kredyt odnawialny z debetem. Tymczasem jest to zupełnie inny produkt finansowy. Kredyt odnawialny ma ścisły związek z rachunkiem bankowym. Polega na powiększaniu środków dostępnych na koncie o ściśle konkretną kwotę. Jeśli na rachunku posiadacza konta znajduje się kwota tysiąca złotych, a limit kredytu odnawialnego wynosi drugi tysiąc, to klient może wydawać łącznie dwa tysiące złotych. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że pożyczone w ten sposób pieniądze również trzeba oddać.

O co w tym chodzi?

Osoba posiadająca konto może – po wykorzystaniu własnych środków finansowych – sięgnąć po środki udostępniane przez bank. Jak wygląda kwestia odsetek? Bank nalicza je tylko od kwoty, którą klient faktycznie wykorzystał. Jeśli więc bank udostępnił nam kwotę dwóch tysięcy złotych, a my zdecydowaliśmy się na wykorzystanie tylko tysiąca, to odsetki będą naliczane tylko od tej kwoty. Wysokość oprocentowania jest zawsze ustalana w sposób indywidualny. Najczęściej oscyluje ono w okolicy dziesięciu procent w skali roku.

Jak wygląda spłata kredytu odnawialnego?

Spłata następuje w momencie, kiedy na koncie pojawią się środki niezbędne do spłaty zadłużenia. Po spłacenia zobowiązania klient może ponownie korzystać z oferowanego mu przez bank limitu. Co ważne, odsetki naliczane są jedynie do momentu, kiedy kwota nie zostanie zwrócona w całości. Po jej spłacie bank kończy naliczanie odsetek.

Kredyt odnawialny to ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą mieć możliwość korzystania z dodatkowej gotówki. Plusem takiej formy kredytowania jest brak konieczności podpisywania umowy za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać z pieniędzy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz