Kredyt z banku czy pieniądze z firmy pożyczkowej?

Porady i informacje

Większość z nas żyje od pierwszego do pierwszego, a to oznacza, że bardzo często brakuje nam funduszy. Możemy je pożyczyć z banku lub firmy pożyczkowej. Każdy z tych sposobów ma zarówno zalety jak i wady.

Od banku

Kredyt z banku czy pieniądze z firmy pożyczkowej?

Można dostać miedzy innymi kredyt gotówkowy i odnawialny. Ten pierwszy mogą otrzymać osoby, które mają stałe źródło dochodu; jego granica jest niska. W przypadku kredytu gotówkowego formalności są bardzo uproszczone; biorąc kredyt w banku, w którym kredytobiorca ma konto osobiste, wystarczy tylko dowód tożsamości. Pieniądze dostaje się szybko, w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych. Do podawanego przez bank oprocentowania nominalnego należy doliczyć między innymi koszt ubezpieczenia oraz prowizję banku. Banki mają obowiązek podać jakie jest rzeczywiste oprocentowanie kredytu czyli tak zwane RRSO. Od umowy kredytobiorcy mogą odstąpić w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny; środki z kredytu gotówkowego mogą wydać na dowolny cel. Kredyt odnawialny to kredyt w koncie. Jest on związany z rachunkiem kredytobiorcy, warunkiem jego przyznania są regularne wpływy na rachunek osobisty. Formalności są minimalne, mniejsze nawet niż w przypadku kredytu gotówkowego. Może zostać udzielony w kwocie powyżej stu tysięcy złotych. Odsetki bank nalicza tylko od wykorzystanej kwoty. To jeden z plusów kredytu odnawialnego.

Od firmy pożyczkowej

Pieniądze z firmy pożyczkowej bardzo często pożyczają osoby, którym bank odmówił kredytu z uwagi na niską zdolność kredytową lub skomplikowana historię spłaty wcześniejszych zadłużeń. Na pożyczkę z parabanku składają się nie tylko odsetki, ale także koszty pozaodsetkowe. Mogą one obejmować na przykład: prowizje za udzielanie kredytu, koszy usług dodatkowych takich, jak domowa obsługa pożyczki, prowizja za prolongatę terminu spłaty. Nominalne oprocentowanie pożyczki nie powinno w skali roku przekroczyć 10 procent, a koszty pozaodsetkowe nie powinny przekroczyć 25 pożyczonej sumy plus 30 procent kwoty pożyczki w skali roku. Wiele osób ma większe szansę na pożyczkę niż na kredyt w banku.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz