Leczenie boreliozy

Medycyna Porady i informacje

Leczenie boreliozyDzisiaj roznoszące boreliozę kleszcze można spotkać w całej Polsce. Coraz cieplejsze zimy sprawiają, że są one aktywne bardzo wcześnie. Jakie leki stosuje się w leczeniu boreliozy?

Tylko antybiotyki

W leczeniu boreliozy stosuje się tylko antybiotyki. Są one podawane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to sposób standardowy. Został on opracowany przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych. Według metody rekomendowanej przez IDSA antybiotyk podawany jest przez krótki czas w małych dawkach. Pacjenci otrzymują go, gdy wystąpią objawy boreliozy. Antybiotyk przyjmuje się przez trzy do czterech tygodni. Terapia jest refundowana. Drugą metodą rekomenduje Międzynarodowe Towarzystwo Do Spraw Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych. W przypadku metody ILADS pacjenci otrzymują antybiotyk profilaktycznie, gdy objawy boreliozy jeszcze nie wystąpiły. Kiedy pojawią się objawy choroby, sięga się po kilka antybiotyków jednocześnie. Są one podawane w dużych dawkach. Terapia według metody zalecanej przez ILADS nie jest refundowana. W niektórych przypadkach leczenie trwa kilka lat.

Inne leki w leczeniu boreliozy

Leczenie boreliozy wspierają suplementy diety. Najczęściej lekarze zalecają przyjmowanie witamin z grupy B, witaminy C i D. Zaleca się również przyjmowanie mikroelementów: wapnia, potasu, cynku i magnezu. W przypadku babeszjozy pacjenci muszą przyjmować leki przeciwmalaryczne. Także w leczeniu bartonelli (bakterii, która nasila objawy boreliozy) w leczeniu stosowane są antybiotyki. Pacjenci muszą przyjmować je przez okres kilku miesięcy. W przypadku boreliozy niezbędne jest także przyjmowanie suplementów diety, które zawierają kwasy omega 3 i antyoksydanty. W czasie terapii antybiotykami oraz po jej zakończeniu konieczne jest zażywanie dużych dawek prebiotyków i probiotyków. Ma to na celu regenerację jelit.

W leczeniu boreliozy stosuje się przede wszystkim antybiotyki. W terapii innych chorób odkleszczowych oprócz nich podawane są także inne leki. Leczenie trwa od miesiąca do nawet kilku lat.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz