Leki na grzybicę stóp i paznokci

Porady i informacje

O infekcjach wywoływanych przez grzyby mówimy znacznie rzadziej niż o tych wywoływanych przez bakterie i wirusy. Dermatofity to drobnoustroje, które są odpowiedzialne za grzybicę stóp i paznokci. Jak można je wyleczyć?

Grzybica stóp: objawy i leczenie

Leki na grzybicę stóp i paznokci

Schorzenie to może mieć aż 3 postaci. Najbardziej rozpowszechniona jest grzybica międzypalcowa. Pierwsze zmiany widoczne są między czwartym a piątym palcem, gdyż tam jest najciaśniej, najwilgotniej i najcieplej. U nasady tych palców skóra jest rozpulchniona lub pęknięta. Naskórek jest zaczerwieniony, wilgotny i pomarszczony. Stopniowo grzybica zaczyna przenosić się na kolejne palce. Bardzo rzadko pojawia się między pierwszym a drugim palcem. Gdy zmiany grzybicze zauważymy wcześnie, możemy stosować dostępne bez recepty kremy albo maści. Zawierają one chlorowodorek terbinafiny (Tenasil, Lamisilatt, Undofen Max), azotan mikonazolu (na przykład Daktarin), flutrimazol (Micetal). Objawy grzybicy powinny ustąpić w przeciągu dwóch tygodni. Grzybicę zaawansowaną oraz nawracającą można skutecznie leczyć tylko po wykonaniu badania mykologicznego. Zaawansowaną i nawracającą grzybicę leczy się specjalistycznymi, silnie działającymi lekami dostępnymi tylko na receptę. Mogą to być leki, które zawierają na przykład terbinafinę, flukonazol czy podawany w terapii pulsowej itrakonazol. Po zakończeniu kuracji warto stosować profilaktycznie maść lub krem bez recepty, na przykład Daktarin.

Grzybica paznokci

Problem może dotyczyć zarówno paznokci stóp jak i dłoni. W przypadku tych pierwszych bardzo często grzybica przenosi się z chorych stóp. Pierwszym objawem są początkowo białe, a później żółte i brązowe przebarwienia. Płytka zaczyna si łuszczyć, rozwarstwia się i ulega zgrubieniu. W przypadku grzybicy paznokci w zasadzie od razu po zauważeniu zmian grzybiczych należy udać si do lekarza. Stosowanie przeciwgrzybiczych lakierów czy kremów rzadko jest pomocne. Najbardziej skuteczna jest terapia lekami doustnymi. Jest długa, trwa kilka miesięcy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz