Leki stosowane w leczeniu łuszczycy

Medycyna

Leki stosowane w leczeniu łuszczycyŁuszczyca to bardzo poważne schorzenie, a nie tylko defekt kosmetyczny. W terapii mogą być stosowane różne leki. Ze względu na to, iż każdy pacjent inaczej reaguje na leczenie farmakologiczne, inaczej też choruje, są one zawsze dobierane przez lekarza indywidualnie.

Preparaty dziegciowe

Przygotowywane są ze smoły węglowej. Należą do leków stosowanych od bardzo dawna do miejscowego leczenia łuszczycy. Te starszej generacji nie tylko brzydko pachniały, ale także plamiły ubrania. Obecnie stosowane są preparaty nowej generacji, które już tych wad nie mają. W leczeniu łuszczycy stosuje się dzisiaj między innymi takie maści jak Psorisan lub Delatar. Stosując je należy pamiętać, aby po posmarowaniu nimi skóry nie wystawiać jej na słońce. Grozi nam poparzenie.

Nie tylko preparaty dziegciowe

W leczeniu łuszczycy stosuje się dzisiaj także inne preparaty. Bardzo skutecznym, choć starym lekiem jest cygnolina. Skutkiem ubocznym jest stosowania może być jednak podrażnienie skóry. W leczeniu łuszczycy sięga się dzisiaj także po pochodne witaminy D3. Są one stosowane w leczeniu tej choroby stosunkowo od niedawna. Nie wywołują one jednak podrażnień skóry tak jak wspomniana cygnolina. Są łatwiejsze od niej w aplikacji, ale ich działanie jest słabsze. Zarówno cygnolina, jak i pochodne witaminy D3 mogą być stosowane tylko przez osoby dorosłe. Nie zapisuje się ich dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. W niektórych przypadkach sięga się obecnie także po kortykosteroidy. Preparaty te stosuje się wyłącznie do leczenia miejscowego. Maści zawierające kortykosteroidy należy stosować bardzo ostrożnie, gdyż prowadzą do osłabienia skóry.

Łuszczyca należy do przewlekłych chorób skóry. Można ją dzisiaj skutecznie leczyć. Bardzo często leczenie farmakologiczne wspierane jest naświetleniami promieniami UVB. Maści, zarówno najstarsze preparaty dziegciowe (znacznie już udoskonalone), jak i nowe będące pochodnymi witaminy D3 lub zawierające kortykosteroidy bardzo skutecznie łagodzą zmiany łuszczycowe.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz