Łuszczyca: objawy i leczenie

Medycyna

Łuszczyca: objawy i leczenieŁuszczyca należy do często występujących przewlekłych chorób skórnych. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Przypuszczalnie wywoływana jest przez sam organizm, który z nieznanego powodu atakuje komórki własnego naskórka.

Objawy

Najczęściej choroba ujawnia się u osób poniżej 20. roku życia. W świetle badań wynika, że najczęściej atakuje kobiety. Jest chorobą bardzo łatwą do rozpoznania przez lekarza dermatologa. W początkowym etapie na skórze występują małe czerwone grudki, których wierzchołek łuszczy się. Wraz z postępującą chorobą zlewają się, na skórze powstają plamy, które pokrywa gruba, srebrnobiała łuska. Zmiany nie wywołują dolegliwości bólowych, czasem tylko chorym dokucza uporczywe swędzenie. Chorzy więc drapią się przyczyniając się w ten sposób do powstania stanu zapalnego i sączących się ranek.

Gdzie najczęściej pojawiają się zmiany łuszczycowe?

Najczęściej pojawiają się one na skórze głowy oraz w okolicach łokci i kolan. Ale mogą też pojawić się niemal wszędzie: w przewodach słuchowych, na błonach śluzowych paznokci, w okolicach fałdów skórnych. Choroba może zaatakować nie tylko skórę, ale także zniszczyć stawy. Schorzenie może też przyjąć bardziej ciężką postać. Zmiany pojawiają się wówczas niemal na całym ciele i podobnie jak oparzenia II stopnia są groźne dla życia.

Leczenie

Każdy chory odmiennie reaguje na leki, dlatego też terapia jest ustalana indywidualnie. Bardzo często zlecane jest stosowanie preparatów dziegciowych, które otrzymuje się ze słomy węglowej. To leki stosowane w leczeniu zmian łuszczycowych od bardzo dawna. Stosując je należy chronić skórę przed słońcem, aby nie uległa poparzeniu. Bardzo starym, ale skutecznym lekiem jest także cygnolina. Preparat ten może być stosowany jedynie u osób dorosłych. U tej grupy chorych stosuje się także pochodne witaminy D. Terapię farmakologiczną można wspierać kąpielami w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek.

Łuszczyca to dość poważne schorzenie. Chorobą nie można się zarazić w żaden sposób nawet korzystając z jednego ręcznika.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz