Medycyna naturalna: stawianie baniek

Medycyna

Medycyna naturalna: stawianie baniek O skuteczności stawiania baniek przekonało się już całkiem sporo osób. Ta stara metoda chętnie stosowana przez nasze prababcie i babcie wywodzi się z medycyny chińskiej. Kiedy warto je postawić i jak robić to bezpiecznie?

Kiedy warto postawić bańki?

Stawianie baniek przynosi ulgę w takich chorobach jak zapalenie oskrzeli lub płuc oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Stawianie baniek może też przynieść ulgę w chorobach reumatycznych. Można je stawiać dzieciom już po pierwszych urodzinach. Ale nie wolno ich stawiać kobietom w ciąży, osobom, które przyjmują preparaty przeciwzakrzepowe oraz jeśli temperatura ciała przekracza 38,5 stopni Celsjusza. Jednym skutkiem ubocznym dobrze postawionych baniek jest niewielki siniak, który znika po kilku dniach.

Jak stawiać bańki?

Można je stawiać przez cały okres infekcji co dwa dni. Osoby, które wybierają stawianie baniek jako metodę łagodzenia dolegliwości bólowych w chorobach reumatycznych mogą to robić częściej. Bańki stawiamy na lekko natłuszczoną skórę. W przypadku przeziębienia stawiamy je na plecach lub klatce piersiowej. W przypadku bólu pleców stawiamy je wzdłuż pleców. Omijamy okolicę serca, kręgosłup, obojczyk i łopatki. Przed użyciem bańki należy umyć w ciepłej wodzie i dokładnie wytrzeć. Jednorazowo możemy postawić 6-30 baniek. Na skórze mogą pozostać od 15 do 20 minut. Po zdjęciu skórę należy przetrzeć spirytusem, a następnie bardzo starannie natłuścić. Po zabiegu stawiania baniek przez parę dni musimy pozostać w łóżku. Bezpośrednio po zabiegu nakrywamy się na kilka godzin ciepłym kocem. W aptekach możemy kupić bańki próżniowe, chińskie oraz bańki tradycyjne.

Jak działają bańki?

Wytwarzają one podciśnienie, które z małych naczyń krwionośnych wysysa krew. Są one traktowane przez organizm jak obce ciało, przystępuje więc do ich zwalczania. Mobilizuje przy tym układ odpornościowy, który zwalcza infekcję.

Bańkowe kuracje znane są od wieków. Dzisiaj także chętnie z nich korzystamy przy infekcjach na przykład górnych dróg oddechowych.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: