Mozaika w łazience, czyli płytki nieco inne niż zwykle

Porady i informacje

Materiałem, który idealnie sprawdza się w łazience są płytki. Nie każdy jednak chce stawiać na tradycyjne rozwiązania w tym względzie. Bez wątpienia bardzo ciekawą propozycją, która zasługuje na uwagę jest mozaika. To niewielkie kwadraciki, które połączone są ze sobą za pomocą specjalnych taśmy bądź folii. Dzięki temu jej ułożenie jest zdecydowanie prostsze i nie pochłania tak wiele czasu. Zobaczmy, o czym pamiętać, decydując się na ułożenie mozaiki w łazience.

Gdzie można umieścić mozaikę?

Mozaika w łazience, czyli płytki nieco inne niż zwykle

Mozaika jest okładziną ścienną, którą z powodzeniem można wykorzystywać nie tylko na powierzchniach płaskich. W efekcie świetnie sprawdzi się nie tylko na ścianie, ale również na takich elementach, jak:

  • obudowa wanny;
  • brodzik o okrągłym kształcie;
  • kolumna;
  • łuk.

Z jej pomocą można wyróżnić wklęsłe wnęki czy kąty. Zanim przystąpimy do układania mozaiki, powinniśmy jednak pamiętać o jednym. Powierzchnia, na której mozaika ma się znaleźć może być nieregularna, ale jednocześnie musi być idealnie równa. W przeciwnym razie nie mamy co liczyć na zadowalający nas efekt.

Największe problemy

Tym, co w przypadku układania mozaiki sprawia największą trudność jest jej dzielenie. Drobne elementy sprawiają, że nie mamy tu możliwości swobodnego cięcia. Wiązałoby się to bowiem z dużym ryzykiem uszkodzenia pojedynczych kostek. Dlatego podczas jej układania należy planować jej rozmieszczenie tak, aby poszczególne płytki skracać o całe rzędy. Wymaga to nieco więcej pracy, ale jest do wykonania. Zaleca się jednak powierzenie ułożenia mozaiki osobom doświadczonym, które już to robiły. Dzięki temu zminimalizujemy straty.

Odpowiedni klej

W przypadku mozaiki ogromne znaczenie ma również dobrze wybrany klej. Trzeba pamiętać, że nie zawsze będzie to ten sam klej, którego używamy do układania zwykłej glazury. Mozaika wymaga zastosowania kleju cienkowarstwowego. Na szczęście dzisiaj zakupienie takiego nie stanowi najmniejszego problemu. Zaprawę należy nanosić specjalnym grzebieniem. Pozwoli to na równomierne rozmieszczenie kleju i nałożenie odpowiedniej warstwy.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: