Najczęściej zażywane środki przeciwbólowe

Medycyna Porady i informacje

Najczęściej zażywane środki przeciwbóloweDostępne bez recepty środki przeciwbólowe zażywamy w bardzo dużych ilościach. Większość z nas jest zdania, że są one nieszkodliwe. Okazuje się jednak, że one również mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Jakie środki przeciwbólowe zażywamy najczęściej?Jakie substancje czynne mogą one zawierać?

Paracetamol

W bardzo wielu popularnych lekach przeciwbólowych substancją czynną jest paracetamol. Działa on tylko przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, nie działa przeciwzapalnie. Po preparaty z paracetamolem powinniśmy sięgać przy bólach o niewielkim nasileniu. Dzienna dopuszczalna dawka wynosi 8 tabletek po 500 miligramów. Preparaty z paracetamolem mogą zażywać kobiety w ciąży (od II trymestru) i karmiące, osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi i chorobą wrzodową, można je podawać także niemowlętom. Nie należy zażywać paracetamolu po alkoholu.

Ibuprofen

Na rynku jest szereg preparatów, w których substancja czynną jest ibuprofen. Działa on nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Dopuszczalna dzienna dawka to 6 tabletek po 200 miligramów lub 3 tabletki po 400 miligramów. Preparaty z ibuprofen są pomocne na bóle o małym lub średnim nasileniu. Nie powinny stosować go osoby, które są chore na choroby układu krążenia, na astmę, choroby nerek. Stosowany w zalecanych dawkach jest jednym z najlepiej tolerowanych środków należących do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kwas acetylosalicylowy

Działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Dopuszczalna dzienna dawka to 8 tabletek po 500 miligramów. Nie nadaje się dla osób z wrzodami żołądka i dwunastnicy, dzieci poniżej 12. roku życia i kobiet w ciąży. Zapobiega sklejaniu się płytek krwi, w niewielkich dawkach stosuje się go profilaktycznie w chorobach układu krążenia.

Naproksen

Jest polecany przy silnych bólach. Dopuszczalna dzienna dawka to 4 tabletki po 250 miligramów. Zaczyna działać bardzo szybko. Nie nadaje się dla osób chorych na astmę, kobiet w ciąży i matek karmiących. Jego działanie utrzymuje się do 12 godzin od podania.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić: