Zalecenia piramidy żywieniowej zostały opracowane dla osób zdrowych. Stosowanie się do jej zaleceń zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i inne choroby serca. W pierwszej fazie stosowanie się do zaleceń nowej piramidy żywieniowej może nawet zahamować rozwój tych chorób. Produkty, które znalazły się u podstawy piramidy, powinniśmy jeść jak najczęściej. Ważne jest jednak nie tylko to, co jemy, ale także to, jak często i ile.

Aktywność fizyczna
Na samym dole nowej piramidy żywienia naukowcy umieścili aktywność fizyczną. Zalecają nam przynajmniej 30 – 45 minut ruchu dziennie. Uważają, że nawet najbardziej zdrowa dieta nie przyniesie rezultatów, gdy nie będziemy się ruszać.
Warzywa i owoce
Są umieszczone u podstawy piramidy, gdyż uznano je za najważniejsze dla naszego zdrowia. Należy jeść je codziennie w jak największej ilości. Pamiętajmy, aby jeść je w proporcji 3/4 warzyw i 1/4 owoców.
Produkty zbożowe
Powinny wchodzić w skład większości posiłków. Nie powinny to był jednak produkty z białej mąki. Wybierajmy te z mąki z pełnego przemiału oraz kasze.
Nabiał
Naukowcy, lekarze i dietetycy zalecają, aby osoba dorosła wypijała dziennie dwie szklanki mleka. Jedną z nich możemy zastąpić innym nabiałem.
Mięso i jego zamienniki
W ciągu tygodnia zjadamy tylko 0,5 kg czerwonego mięsa. Zastępujemy je drobiem, rybami, jajkami i roślinami strączkowymi.
Tłuszcze roślinne, orzechy
Po tłuszcze roślinne sięgamy każdego dnia. Zaleca ilość na przykład oleju rzepakowego to dwie łyżki. Możemy chrupać także orzechy, pestki dyni i słonecznika.
Jak często jeść?
Codziennie powinniśmy zjeść 4 -5 niewielkich posiłków. Powinniśmy jeść też regularnie co 3 – 4 godziny. Najkrótsza droga do otyłości to zjadanie dwóch dużych posiłków w ciągu dnia lub jadanie tak zwanej obiado-kolacji. W ślad za otyłością pojawia się cukrzyca typu II lub kamica pęcherzyka żółciowego. Codziennie pijemy też wodę, przynajmniej 1,5 litra. Pijemy ją małymi łykami, bo wtedy organizm lepiej ją przyswoi.