Nowotwory

Artykuły Medycyna

Nowotwory Rak piersi jest groźnym nowotworem wykrywanym u kobiet w różnym wieku. Nowotwór może być wykryty przypadkiem, ale możliwe jest także jego wykrycie podczas prowadzenia normalnych badań, profilaktycznych. Oczywiście każdy guz piersi powinien budzić niepokój, ale nie każdy to od razu rak piersi objawy. Istnieje kilka rodzajów łagodnych nowotworów, które także w postaci guza mogą się w takich miejscach pojawić.

Przykładem są tłuszczaki, które mogą urosnąć nawet do sporych rozmiarów, powodują także u osoby chorej pewnego rodzaju uczucie dyskomfortu oraz bólu. Nowotwory takie nie są jednak groźne, mogą nie wymagać nawet jakiegokolwiek leczenia.

Nowotwory złośliwe

W przypadku gdy są to złośliwe nowotwory profilaktyka dodatkowo zwykle pojawiają się inne objawy takie jak na przykład powiększenie węzłów chłonnych o okolicach pachy. Powiększenie to powinno być widoczne, czasem nawet odczuwalne. Do powiększenia węzłów chłonnych może dojść także na skutek innego rodzaju chorób, nawet takich jak choroba wieńcowa kiedy organizm nie może funkcjonować w pełni prawidłowo. Zwykle powiększenie węzłów chłonnych oznacza jednak że układ odpornościowy stara się bardzo intensywnie zwalczyć intruza, w tym przypadku nowotwór. Jeśli jednak guz już się uformował to nie ma co liczyć na to, że samoczynnie ustąpi. Wykrycie oraz określenie rodzaju możliwe jest tylko po przeprowadzeniu specjalistycznych badań. Najczęściej jest to mammografia, rzadziej badanie USG.

Budowa piersi

Rodzaj badania zależy jeszcze od budowy piersi oraz od umiejscowienia guza. Stosuje się takie badanie które pozwala o wiele łatwiej wykryć nowotwór. Samo bronchit leczenie natomiast uzależnione jest już od postawionej diagnozy. Nawet nowotwory nie złośliwe mogą być usuwane jeśli zachodzi ryzyko że w przyszłości mogą stać się niebezpieczne lub też jeśli powodują ból lub deformują piersi co także może się zdarzać. Jak się okazuje ciąża, oraz stosowana w jej trakcie zdrowa dieta przyszłej mamy znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór tego typu, ale nie oznacza to że kobiety które już zaszły w ciążę nie mogą zachorować na tego typu nowotwory.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz