O chorobach reumatycznych

Medycyna

O chorobach reumatycznych Pod pojęciem „reumatyzm” kryje się około 200 różnorodnych chorób. Zdecydowana większość z nich dotyczy stawów, ale mogą one dotyczyć również skóry i tkanki podskórnej, ścięgien, więzadeł, mięśni i kości.

Skłonności dziedziczne

Do chorób reumatycznych skłonności dziedziczyć możemy po swoich przodkach. Nie oznacza to jednak, że z pewnością na jedną z nich zachorujemy, ryzyko zachorowania jednak rośnie.

Chorują nie tylko starsi

Większość z nas jest przekonanych, że choroby reumatyczne dotykają jedynie osoby starsze. Nie jest to prawda, schorzenia te atakują także ludzi młodych. Są także takie, na które chorują głównie osoby młode. Do tych chorób należą między innymi: toczeń rumieniowaty układowy (atakuje często kobiety w wieku 30 lat), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba atakuje głównie chłopców w wieku kilkunastu lat).

Bóle – najbardziej typowy objaw

Choroby reumatyczne najczęściej objawiają się bólem o bardzo różnym nasileniu. Mogą być niewielkie, ale też bardzo silne. Może im towarzyszyć zaczerwienienie skóry ponad stawami, och obrzęk i/lub nadmierne ocieplenie, sztywność.

Stawianie diagnozy

Postawienie jednoznacznej diagnozy wymaga wielu badań. Reumatolog musi nie tylko przeprowadzić bardzo dokładny wywiad. W zależności od tego, jaką chorobę reumatyczną podejrzewa może także zlecić wykonanie badań:

  • morfologii krwi i OB;
  • RTG;
  • USG;
  • oznaczenie przeciwciał jądrowych: ANA;
  • ocenę płynu pobranego z chorego stawu;
  • oznaczenie czynnika reumatoidalnego – RF;
  • biopsję mięśni.

Leczenie

Większości chorób reumatycznych nie daje się wyleczyć. Po dobrze postawionej diagnozie można jedynie zastosować terapię, która wyciszy stan zapalny na długie lata. W leczeniu chorób reumatycznych bardzo dobre efekty przynosi leczenie farmakologiczne skojarzone z leczenie sanatoryjnym i rehabilitacją. Ćwiczenia fizyczne zapobiegają trwałemu usztywnieniu stawów. Ulgę w dolegliwościach bólowych przynosi także termoterapia: leczenie niską lub wysoką temperaturą.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz