O leczeniu grzybicy stóp i paznokci

Porady i informacje

Grzybica stóp jest częstym schorzeniem dermatologicznym. Bardzo często cierpią na nią sportowcy, dlatego nazywana jest stopą atlety. Choroba zagraża nie tylko sportowcom, a problemy mogą dotknąć również paznokcie stóp i dłoni. W przypadku grzybicy paznokci stóp bardzo często jest ona skutkiem nieleczonej grzybicy stóp.

Objawy i leczenie grzybicy stóp

O leczeniu grzybicy stóp i paznokci

Choroba zaczyna się między ostatnim a przedostatnim palcem stopy. Przestrzenie między tymi palcami są zaczerwienione, łuszczą się i bardzo mocno swędzą. Naskórek może też pękać, mogą tez pojawić się grudki i pęcherzyki zamieniające się w strupki. Skóra pomiędzy palcami wygląda na pomarszczoną i wilgotną. Na początku można stopy smarować lekami dostępnymi bez recepty. Zaatakowaną przez grzyby skórę smarujemy cienką warstwą przeciwgrzybiczego kremu, na przykład Undofenem Max czy Lamisilatem dwa, trzy razy dziennie. Jeśli jednak po dwóch tygodniach objawy nie ustąpią lub cofną się tylko na krótko, idziemy do dermatologa po silniejsze leki. W leczeniu stosowane są antybiotyki o działaniu przeciwgrzybiczym zarówno doustne, jak i miejscowe. Leki zażywa się przez co najmniej 3 miesiące. Chore miejsca można smarować także nierozcieńczonymi olejkami: lawendowym, nagietkowym, herbacianym. Można również smarować je nalewką na propolisie.

Objawy i leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci objawia się przebarwieniami – początkowo są on białe, później żółte i brązowe. Płytka paznokciowa zaczyna się łuszczyć i rozwarstwiać, staje się zgrubiała. Gromadzą się pod nią złogi, które bardzo brzydko pachną. Leki miejscowe dostępne bez recepty w wielu przypadkach okazują się zbyt słabe, nie są w stanie poradzić sobie z grzybami. Grzybic paznokci leczy się więc preparatami doustnymi zapisanymi przez dermatologa: itrokonazolem, terbinafiną, flukonazolem. Kuracja jest długa, trwa od 3 do 4 miesięcy. Aby uniknąć powtórnego zakażenia nie stawajmy gołymi stopami na basenie, na podłodze w siłowni, w brodziku hotelowego prysznica, nie pożyczajmy przyborów do manikiuru.

Artykuły, które mogą Cię zaciekawić:

Dodaj komentarz